Potravinový Sherlock proto k dalšímu testování vybral záměrně vaječné pomazánky. Jeho nejhorší obavy se bohužel naplnily, jeden z výrobků fipronil obsahoval! Aféra kolem fipronilu začala hýbat celou Evropou už na přelomu července a srpna, kdy byl tento toxický insekticid, který je mimo jiné určený na hubení vší či blech, zjištěn ve vejcích.

Jak se ukázalo, v některých evropských chovech drůbeže se totiž používal jako dezinsekční prostředek. Limitní hodnota pro jeho rezidua (zbytky) ve vejcích či drůbežím mase je v Evropské unii stanovena na 0,005 mg/kg (miligramů na jeden kilogram vajec).

Se špetkou pesticidu

Laboratoř Eurofins objevila fipronil v jedné vaječné pomazánce vyrobené v Česku, zakoupené začátkem září. Šlo o Gastro Vajíčkovou pomazánku výrobce Gastro-menu express s datem trvanlivosti do 22. 9. Toxická vejce? Naměřená hodnota byla 0,0033 mg/kg, což se sice vejde do stanoveného limitu, na druhou stranu hodnota u vstupní suroviny – vajec, z nichž fipronil zřejmě pochází, by už limit nesplnila.

Při přepočtení fipronilu na obsah vajec, která byla pro výrobu pomazánky použita, se totiž hodnota rovná 0,0058 mg/kg. V této koncentraci se už vejce sama o sobě pohybovala na hraně legislativního limitu. A taková vejce neměla do pomazánky vůbec přijít!

Když limit překročí

Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), jakmile rezidua fipronilu ve vejcích překročí limit 0,005 mg/kg, nesmí být uváděna na trh. A pokud už na trhu jsou, musí být stažena.

Kompletní detaily testu, co způsobuje fipronil a pro koho může být životně nebezpečný, čtěte v pátečním vydání. Kupte si deník Blesk nebo celý test na Blesk.cz!

Fotogalerie
11 fotografií

 

Video
délka: 02:13
360p

Kontaminovaná vejce našli inspektoři na západě Slovenska. Joj