Vyzkoušeno na psech!

Kdo jiný by se měl zhostit ochutnávání psích konzerv, než ti nejpovolanější – psi! Našeho senzorického testu se zúčastnilo šest psů různých ras ve věku od 1 do 12 let. Myslíte si, že každému chutnalo něco zcela jiného a každý se bezhlavě vrhnul na to, co viděl první? Omyl!

Jak se hodnotilo?

Každý pes nejprve v doprovodu svého páníčka na vodítku obešel a očichal připravené ochutnávky konzerv, které byly rozestavěné v oválu ve vzdálenosti 1–2 metrů od sebe. Bylo to právě proto, aby jim vzorky nesplynuly v jeden »pachový guláš«. Jakmile každý chlupáč všechny vzorky očichal, jeho pán mu odepnul vodítko a dal povel »volno«. A čekalo se, která z konzerv pro něj bude nejatraktivnější. Na práci našich ochutnávačů se můžete podívat ve fotogalerii.

Která konzerva pejskům chutnala nejvíc? A která měla podle laboratoře nejlepší analytické výsledky? Zjistíte v placené části testu na Blesk.cz

Kousky v předražené vodě

Do testu jsme zařadili konzervy, které byly označené jako »kompletní krmivo pro dospělé psy« a šlo o kousky s drůbežím masem. Jelikož šlo o kousky namočené v omáčce, želé či jiné tekutině, zajímalo nás, kolik pevného podílu, tedy toho, co náš mazlíček opravdu sní, v konzervách je.

Obsahy se výrazně lišily – od 51,2 % do 72,6 %. Takže pes může dostat i konzervu, kterou téměř z poloviny tvoří voda!  Konzervu, v níž bylo nejvíce masa, i konzervu, kde ho bylo nejméně, jsme pořídili za stejnou cenu. Pokud by konzervy byly plněné stoprocentně jen z kousků krmiva, tak za první značku dáte jen 37 korun, zatímco za druhou téměř 53 Kč!

Obsah masa nejde určit

Zajímá vás, kolik masa obsahují kousky krmiva? Jeho obsah bohužel nejde u testovaných konzerv určit. O obsahu masa mimo jiné vypovídá množství bílkovin, jenže v testovaných krmivech jsou kromě živočišných proteinů i bílkoviny rostlinného původu, takže by byl masový podíl v krmivu velmi zkreslený.