Jak ukázal test Blesku, pod privátní značkou Tesco Breaded Chicken Nuggets najdete kuřecí kousky, které jsou bez masa! Na obale slibuje výrobce pouhých 27 % strojně odděleného masa (SOM), které z hlediska legislativy není považováno za maso. Proč vůbec obchodní síť Tesco takový výrobek pod privátní značkou prodává? A navíc v době, kdy Českem rezonuje problematika dvojí kvality potravin, a s vědomím, že nugety jsou lákavé především pro dětské strávníky?

Čekání na vyjádření mluvčího

Potravinový Sherlock se proto dotazoval přímo mluvčího obchodní sítě. Po mnohahodinovém urgování se mu dostalo odpovědi, i když ne na zásadní otázku – proč. „Všechny výrobky prodávané pod značkou Tesco pravidelně testujeme a kontrolujeme, aby splňovaly všechny legislativní náležitosti a deklarované složení,“ řekl Blesku mluvčí Teska Václav Koukolíček. „Toto zjištění řešíme s naším dodavatelem a budeme žádat okamžitou nápravu,“ dodal.

Žádné maso...

Na obale se dočtete, že výrobce na výrobu nugetek použil pouhých 27 % strojně odděleného kuřecího masa. Laboratoř ale naměřila vyšší číslo. Dopřává snad výrobce strávníkům víc »nemasa«? Zdání může klamat! Ve výčtu ingrediencí se totiž dočtete, že nugety obsahují i kuřecí kůže či sójovou bílkovinu, které mohou naměřený obsah masa navyšovat. Co tedy tvoří hmotu uvnitř obalu? Kromě separátu ještě kuřecí kůže, škrob a různá zahušťovadla.

…samá strouhanka!

Navíc podíl strouhanky je dokonce vyšší než toho, co by podle názvu a povahy výrobku mělo být kuřecí maso. Podle výsledků analýzy tvořil obal skoro polovinu hmotnosti nugetek.

Co je SOM?

Kuřecím strojně odděleným masem (zkráceně SOM či separát) se rozumí produkt, který se získává strojním oddělováním masa, které zůstalo po vykostění na kostech při porcování kuřat. Zbytky masa se z kostí získávají ve speciálním separátoru (obvykle) vysokým tlakem a vznikne hmota podobná mletému masu. Podle vyhlášky o masných výrobcích SOM nesplňuje defi nici pro maso, a proto jej výrobci při označování svých masných výrobků nesmějí započítávat do deklarovaného obsahu masa.

Odpovědi, na které Blesk čeká:

● Nugety značky Tesco obsahovaly pouze strojně oddělené maso a na deklaraci na obale bylo uvedeno pouhých 27 % SOM. Proč jste se rozhodli takový výrobek pod svou značkou prodávat?

● Kdo rozhoduje o zařazení výrobků do vašeho sortimentu pod privátními značkami?

VIDEO: Šílenost v asijské restauraci: Hostům ze stolu utekl kus kuřete

Video
délka: 00:33

Šílenost v asijské restauraci: Hostům ze stolu utekl kus kuřete Facebook - Rie Prettyredbone Phillips