Jaké složení mají 100% rostlinné tuky? To vám prozradí Potravinový Sherlock už v pátečním spotřebitelském testu. Věděli jste, že za rok zkonzumujeme až 25 kilo tuku na hlavu? A Vánoce na tom mají velký podíl. Jsou vůbec tyto tuky zdravé?

Není tuk jako tuk a většina z nás stále neví, jaké prospěšné tuky ta která potravina obsahuje. A dokonce věří mýtům, které o tucích kolují.  Hlavní složkou tuků a olejů jsou mastné kyseliny, které se rozdělují na nenasycené a nasycené, zvláštní skupinou jsou pak transmastné kyseliny.

Dobré i škodlivé

Nenasycené mastné kyseliny, především esenciální, mají dobrý vliv na náš organismus a pro tělo jsou nepostradatelné. Na rozdíl od nich ale vysoký příjem nasycených, a především transmastných kyselin vede ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, a tím i k riziku vzniku srdečně cévních onemocnění.

3 největší mýty o tucích

 Živočišné tuky jsou nezdravé!  A rostlinné jsou zdravé!

Omyl! Tuky bychom si měli vybírat podle složení mastných kyselin, které se v nich vyskytují. Rozdělují se na nasycené, které vedou ke zvyšování cholesterolu v krvi, a nenasycené, jež jsou našemu organismu prospěšné.

Kokosový tuk je zdravý

Neplatí! Na rozdíl od jiných rostlinných olejů a tuků má kokosový tuk velmi vysoký obsah nežádoucích nasycených mastných kyselin a prospěšných nenasycených má pomálu.

Nejlépe se smaží na másle

Ani náhodou! Při smažení na másle se totiž rozkládají zbytky mléčných bílkovin, které jsou přítomné ve vodné fázi másla, a některé mohou být i karcinogenní. Pokud preferujete chuť pokrmů smažených na másle, měli byste smažit na přepuštěném másle, které se dá i koupit pod názvem »ghee«.