Dětem s vrozenou vadou pes equinovarus congenitus (PEC) neboli koňskou nohou pomáhá Achilleus už 12 let. Většina dětí v minulosti skončila na operačním sále, nebo bez pomoci dokonce na invalidním vozíku, díky spolku se léčba nyní obejde bez »řezání«. Vraťme se k příběhu malého Alberta. Rodiče Adéla (34) a Petr (35) z Ostravy dopředu věděli, že bude mít vrozenou vadu. „Odhalil to pan doktor v Gennetu. Uklidnil nás, že není nutné se hroutit, vysvětlil, co vada znamená, a také to, že při dobré léčbě je to opravitelné. Ale je to běh na dlouhou trať. Dal nám kontakt na spolek Achilleus,“ popisuje maminka. Malý chlapák navíc přišel na svět předčasně.

„Zrovna jsme byli na návštěvě u rodičů. Obě ťapky měl zkroucené, ale to jsme věděli dopředu. Jinak byl malý v pohodě. I když v tamní nemocnici byli skvělí lékaři a sestry, s PEC neměli zkušenosti a tvrdili, že to rozcvičíme,“ říká paní Adéla. Díky informacím, které získali před porodem, s manželem mohli začít jednat rychle. „V tom nám pomohl Achilleus,“ dodává. U dětí narozených s touto vadou je nutné zahájit léčbu co nejdříve, přibližně do měsíce.

Proč mají zdeformované nohy?

Za deformaci nohy může zkrácená achilovka spolu s vnitřními vazy a šlachami, které stahují chodidlo do stočené pozice. V minulosti drtivá většina dětí podstoupila operaci. Nyní je to ale jinak. Malé pacienty čeká po narození několik sérií sádrování, při kterých lékaři nohy postupně srovnávají. Potom nastupují speciální dlahy. Na začátku je na sobě mají děti 23 hodin denně, postupně se čas snižuje. Operace jsou tedy nutné jen výjimečně.

Předčasný porod za to nemůže

Maminka Adéla porodila předčasně, ovšem s PEC to nemělo nic společného. „Měla jsem bezproblémové těhotenství. Albert se měl narodit 20. března, jenže na svět přišel už 4. ledna ve 29. týdnu těhotenství. Ale porodila jsem předčasně kvůli infekci, nikoliv kvůli PEC,“ vysvětluje.

Bude vůbec chodit?

Když lékaři upozornili na vrozenou vadu, byli rodiče v šoku. „Moje první myšlenky byly: Bude moje dítě vůbec chodit? Uklidnění přišlo z Gennetu,“ popisuje maminka. Postupně však zvyšovala své nároky. „Když jsem zjistila, že chodit bude, tak jsem si říkala, jestli bude žít plnohodnotný život. No, a když jsem zjist i l a , že je to dobře podchycené, tak jsem začala mít roupy, jestli třeba bude sportovat,“ vypráví, že ona i manžel jsou sportovci tělem i duší. „Na tyhle dotazy už mi doktoři ani neodpovídali a právě vše j s e m se dozvěděla ve spolku Achilleus. Samozřejmě, že z něj nepotřebujeme mít sportovce, ale hlavně normálního kluka,“ dodává.

Achilleus přišel s nadějí

Místo složitých operací se děti s tímto problémem v současné době léčí průlomovou Ponsetiho metodou. Díky tomu většina z nich zvládne (nejen) své první krůčky. „Aby se nožky srovnaly, nastupuje nejprve sádrování, potom přijde na řadu speciální dlaha. Záleží na dobrém lékaři a důslednosti rodičů,“ popisuje maminka Adéla a doporučuje kontaktovat lékaře se zkušenostmi. I v tom dokáže nasměrovat Achilleus.

VIDEO: Maxík s SMA řádil v bazéně, za více než rok od podání Zolgensmy udělal naprosto neuvěřitelný pokrok.

Video
Video se připravuje ...

Maxík s SMA řádil v bazéně, za více než rok od podání Zolgensmy udělal naprosto neuvěřitelný pokrok. Facebook Maxík SMA

Fotogalerie
6 fotografií