Když se obnově Neratova začal věnovat, pracoval v pojišťovnictví. Pak dobře placenou práci pověsil na hřebík a začal se na 100 procent angažovat v neziskovém sektoru.

Už 10 let dělá manažera

Spolku Neratov, který společně s handicapovanými lidmi pracuje na obnově vesnice a kterému se Blesk věnuje v září v projektu Srdce pro vás.

Antonín Nekvinda je ve Sdružení  Neratov od  začátku.
Antonín Nekvinda je ve Sdružení Neratov od začátku.
Autor: Robert Klejch

Jak jste se do Spolku Neratov vůbec dostal?

Přes bratrance, kněze Josefa Suchára, který Spolek Neratov založil. Už v začátcích jsem tu pomáhal s některými věcmi. V roce 2010 pak končila v revizní komisi má teta, tak jsem nastoupil místo ní a postupně se do toho začal dostávat.

Jak lze popsat Neratov?

Je to vesnička v příhraničí, která po druhé světové válce téměř zanikla. Po roce 1989 se sem ale díky sdružení začal vracet vesnický život. Teď tu lidé žijí, pracují a učí se. Žije tu mnoho handicapovaných. Sdružení Neratov má za cíl obnovu poutního místa a vesnice společně s nimi.

Jak se knězi povedlo přesvědčit lidi, aby se do Neratova nastěhovali?

Po revoluci dostal na starost několik farností a mezi nimi i Bartošovice, pod které Neratov spadá. Věděl o zříceném kostele, který neměl střechu, dokonce v něm rostly stromy. Už dříve si dal závazek, že by to tu rád obnovil. Na začátku devadesátých let pak přemluvil rodiny, které sem jezdily na chalupy, aby mu s tím pomohly. Nakonec se sdružení zaměřilo na pomoc handicapovaným lidem.

Co jim nabízí?

Je toho hodně, ale jako hlavní sociální službu máme chráněné bydlení pro 25 lidí, o které je tu pečováno. Zřídil se tu i stacionář v blízkých Bartošovicích a také speciální škola. Začneme nabízet i takzvané odlehčovací pobyty.

Co dále?

Máme i hospodářskou činnost. Přirozenou cestou se přišlo na to, že když sem někdo přijede, tak by se mu mělo dát najíst. Takže vznikla chráněná dílna – kuchyň a jídelna. Pak bylo třeba lidi i ubytovat. Takže máme ubytovnu. S tím jsou pak spojené pracovní pozice na uklízení či praní. Vše tohle zvládnou handicapovaní lidé.

Postupně se tedy začalo sdružení rozšiřovat…

Ano. Koupil se třeba i dům, kde se vybudoval obchod. Vznikly i zahradnictví, restaurace nebo minipivovar. Prostě veškerý servis pro návštěvníky. K tomu máme i montážní dílny. Šije se tu, pletou košíky, máme i tiskárnu. Působíme nejen v Neratově, ale i v Bartošovicích, Žamberku, Králíkách…

Místní zahradnictví
Místní zahradnictví
Autor: Robert Klejch

To vše asi stálo dost peněz…

To ano. Jenže díky tomu všemu se dokážeme živit vlastní prací. Naším cílem je, abychom byli co nejméně závislí na státních penězích.

Kolik je tu klientů a kolik lidí se o ně stará?

V chráněném bydlení je 25 lidí. Ti podle svých schopností chodí do práce, a stávají se tak i zaměstnanci. Pracují čtyři až šest hodin a pak se vrací do chráněného bydlení a tam mají asistenty, kteří s nimi dělají další činnosti. Učí se, aby zvládli běžný život. Někteří se pak díky tomu osamostatní. Celkově má Neratov 240 zaměstnanců, do kterých se počítají i ti klienti.

Můžete se posouvat dál?

Prostor stále je. Budujeme informační centrum a také společenský dům. Bývají tu křtiny a ročně asi padesátka svateb. Už nyní jde o velké dílo.

Jak hodně si na sebe zvládnete vydělat?

Na začátcích šlo asi o 35 procent, nyní jsme na šedesáti. Rádi bychom to zvedli až na 75 procent a věříme, že stát nás bude dále podporovat, protože děláme sociální službu, která je prospěšná. Navíc jsme flexibilní. Třeba ze dne na den jsme tu začali šít roušky a ušili jsme jich na třináct tisíc. Naše vize prostě funguje a naše práce je vidět.

Co nabízí?

Chráněné bydlení Domov

Denní stacionář Lávka

Pracovní možnosti na chráněných pracovištích

Základní škola speciální Neratov

Pomoci můžete i vy

Sdružení Neratov se neustále rozšiřuje. Posledním úspěšným projektem byla stavba bezbariérové školy pro děti s kombinovaným postižením. Stála 18 milionů a první žáci do ní přišli tento měsíc. Přispět na další skvělé projekty můžete i vy posláním jakékoliv částky.

Unikátní prosklená střecha.
Unikátní prosklená střecha.
Autor: Robert Klejch

Kontakt: Sdružení Neratov, z. s.

Adresa: Bartošovice v Orlických horách 84, Rokytnice v Orlických horách, 517 61

Telefon: +420 778 054 233

E-mail: sdruzeni@neratov.cz

Web: www.neratov.cz

IČO: 46456970