Jak Sdružení dokázalo vrátit do Neratova život a jak mu dál pomáhá, tomu se Blesk věnuje v projektu Srdce pro vás po celé září. První zmínka o obci je z roku 1550. Je spojena s existencí sklárny, která zde koncem 15. století vznikla v souvislosti s osídlováním Orlických hor německým obyvatelstvem. Ještě před druhou světovou válkou tam žily stovky obyvatel. Jenže po odsunu německého obyvatelstva obec téměř zanikla.

Dominantou  Neratova je  unikátní kostel  s  prosklenou střechou.
Dominantou Neratova je unikátní kostel s prosklenou střechou.
Autor: Robert Klejch

Kněz zachránce

O novou éru se postaral kněz Josef Suchár (61), neboť Neratov býval významným mariánským poutním místem. V roce 1992 byl u vzniku Sdružení Neratov, jehož cílem byla obnova vesnice. I díky tomu zde nyní žije přes 160 obyvatel a k tomu jezdí v zimě i v létě mnoho chalupářů a rekreantů. Sdružení rozvíjí nejen obec, ale stará se i o unikátní mariánský poutní chrám s prosklenou střechou. Jde o světovou raritu.

„Nikdy se tu nezavírá. Každý sem může kdykoliv přijít,“ říká manažer Antonín Nekvinda. Sdružení navíc pomáhá lidem s postižením, jimž dává i práci. „Těžko by ji hledali, i když my víme, že pracovat umějí a dělají to rádi,“ říká mluvčí spolku Barbora Cedidlová.

Antonín Nekvinda je ve Sdružení  Neratov od  začátku.
Antonín Nekvinda je ve Sdružení Neratov od začátku.
Autor: Robert Klejch

Zapálen Rudou armádou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově byl vysvěcen v roce 1733, na konci 2. světové války vyhořel po zásahu střelou Rudé armády. Lidé z okolí měli snahu obnovit alespoň střechu, peníze ale nedali dohromady. Naštěstí se za komunismu nesehnaly ani na demolici. V roce 1992 byl kostel zapsán na seznam kulturních památek a od té doby se obnovuje. Pověstnou skleněnou střechu dostal v roce 2007.

Provozují restauraci, zahradnictví, a dokonce i minipivovar

Sdružení Neratov, které minulý týden oslavilo 28. výročí založení, se rozrůstalo postupně. „Naší hlavní sociální službou je chráněné bydlení pro 25 lidí. Máme i stacionář v nedalekých Bartošovicích a také speciální školu,“ říká Antonín Nekvinda. Podle něj vše vznikalo přirozenou cestou krok za krokem.

„Protože sem jezdili turisté, bylo potřeba, aby se někde najedli. Takže vznikla chráněná dílna – tedy kuchyň a jídelna. Dále jsme potřebovali ubytování a s tím je spojený i úklid nebo třeba prádelna. Všude tam mohou pracovat lidé s postižením,“ říká. Sdružení pak začalo provozovat obchod a i restauraci. K tomu se přidalo zahradnictví, a dokonce minipivovar.

Lidé s postižením se uplatní  třeba v prádelně...
Lidé s postižením se uplatní třeba v prádelně...
Autor: Robert Klejch

Co nabízí?

Chráněné bydlení Domov

Denní stacionář Lávka

Pracovní možnosti na chráněných pracovištích

Základní škola speciální Neratov

Pomoci můžete i vy

Sdružení Neratov se neustále rozšiřuje. Posledním úspěšným projektem byla stavba bezbariérové školy pro děti s kombinovaným postižením. Stála 18 milionů a první žáci do ní přišli tento měsíc. Přispět na další skvělé projekty můžete i vy posláním jakékoliv částky na číslo účtu 309 55 66 309/0800

Kontakt: Sdružení Neratov, z. s.

Adresa: Bartošovice v Orlických horách 84, Rokytnice v Orlických horách, 517 61

Telefon: +420 778 054 233

E-mail: sdruzeni@neratov.cz

Web: www.neratov.cz

IČO: 46456970

Fotogalerie
9 fotografií