Proč lidé končí na ulici?
Bezdomovectví není obvykle jen o jedné příčině. Vždy se jich nabalí několik najednou.
Jaké?
Nejčastější dluhy, rozpad vztahu, závislosti.
Chtějí se lidé bez domova vrátit »zpět«?
Někteří jsou relativně spokojení a nechtějí. Řada jich ale dojde do fáze, kdy o to mají zájem. A to je moment, kdy můžeme pomoci.
Jak pomáháte?
Máme čtyři terénní pracovníky, kteří je vyhledávají na ulicích a navazují s nimi kontakt. Naše heslo je: Zpět do života! No a to se děje postupnými kroky. Kolegové každého v terénu motivují, aby přišel do denního centra či noclehárny, aby nespal na ulici. Potom, aby se dostali do azylového domu, a z toho je poté směrujeme do normálních bytů.
A co odmítači pomoci?
Často prožívají závislost na alkoholu nebo i drogách. Jejich životní styl způsobí to, že neumějí fungovat v běžném prostředí, a to jim neumožní zařadit se do společnosti.
Kdy se to v nich ale zlomí?
Obvykle v momentu, kdy si přiznají, že mají problém. My ale vnímáme jako důležité i to, že pomáháme i těm, co zprvu odmítají.
Proč, když víte, že to nikam nevede?
Máme denní centra, ve kterých poskytujeme zázemí pro hygienu, stravu a poradenství. Například v Rožnově pod Radhoštěm jsme začali v roce 2017 pracovat na žádost města. Rychle jsme měli zpětnou vazbu od úředníků, že se konečně o ty lidi někdo stará, že si mají kde vyprat, kde se osprchovat a je s nimi i lepší komunikace.
Jak jsou na tom bezdomovci s penězi?
Moc jich nemají. Dostávají jen základní dávku, což je kolem třech tisíc a s tím musejí vyjít.
Kdo nejčastěji končí bez domova?
Nikdy člověk neví, co ho potká. Obvykle se to týká lidí, kteří jsou z horších sociálních poměrů. Čím větší má ale člověk svoji záchranou sociální síť (příbuzné, kamarády, přátele) kolem sebe, tak je menší pravděpodobnost, že skončí na ulici. Někdy ale stačí i to, že onemocní nebo přijde o partnera, a s člověkem to zamává.
Tři příběhy, kde to dobře dopadlo…
„Měli jsme tu původně úspěšného podnikatele, který zkrachoval, rozpadla se mu rodina a skončil v azylovém domě. Díky nám se z toho dostal,“ popisuje Miroslav Ildža.
Dobře dopadl i jeden alkoholik. „Kvůli alkoholu se rozhádal s rodinou a propil se k velkým zdravotním problémům. Jednou mu do squatu, kde bydlel, zavolali záchranku a po propuštění z nemocnice skončil v našem azylovém domě. Byl u nás rok a půl. Dal se dohromady, přestal pít, spojil se s bratrem a nyní pracuje u něj ve firmě a žije ve svém,“ vzpomíná ředitel a přidává i další příběh.
„Dvacetiletý mladík se pohádal s matkou a odešel bydlet k přítelkyni. Jenže vztah mu krachnul a domů se vrátit nechtěl. Skončil na nádraží. Po dvou měsících na ulici se dostal k nám a podařilo se jeho situaci vyřešit. Dnes má práci, přítelkyni, dítě a žije běžný život,“ říká.
Pomáhají už třicet let
Práce s osobami bez přístřeší má ve společnosti Elim Vsetín dlouholetou tradici. Začala 1. května 1992 otevřením azylového domu pro muže ve Vsetíně. Postupem času se služba péče o potřebné rozšiřovala o další stupně tak, aby byla co nejblíže široké škále osob bez přístřeší.
O kolik lidí se starají?
Podle ředitele projdou organizací Elim Vsetín každý rok desítky lidí. „V terénu kolegové pracují asi s padesáti lidmi, do denních center dorazí 170 klientů, do noclehárny 140 lidí a azylovým domem projde přibližně 70 klientů. Ale nelze je všechny sčítat. Někteří využijí více služeb,“ říká ředitel.
Co všechno nabízejí?
Azylový dům Elim
Noclehárna Elim
Noclehárna Rožnov
Terénní práce Elim
Sociální rehabilitace Elim
Denní centrum Elim
Denní centrum Rožnov

Kontakt:
Název organizace: Elim Vsetín, o. p. s.
Adresa: Horní Jasenka 119, Vsetín IČ: 019 55 144
Telefon: 720 736 720
Mail: miroslav.ildza@elimvsetin.cz
Web: www.elimvsetin.cz