O Amelii píše Blesk po celý květen a červen v projektu Srdce pro vás. Jitka s ní spolupracuje už devátým rokem, Miroslav je relativně nováček, začal před rokem.

Lékaři řeší nemoc

„Představte si, že vám jde o život, je vám blbě a víte, že umíráte a vaši blízcí za vámi moc nemůžou přijet. Do toho se okolo vás točí lidé, kteří s vámi řeší jen, jak je vám špatně. Nikdo s vámi nemluví o ničem jiném a někteří lidé jsou v nemocnici opravdu dlouho,“ popisuje situaci Mirek, který chodí za pacienty na lůžkové oddělení Nemocnice Na Bulovce.

Pomůže i povídání

Právě on a Jitka navštěvují pacienty, aby s nimi řešili cokoliv jiného, jen ne rakovinu. „Lidem nabízíme možnost kontaktu s Amelií, která nabízí možnosti, jak i s nemocí žít kvalitní život,“ dodává Miroslav.

Jitka začala s dobrovolnictvím ve Fakultní nemocnici v Motole, kam chodila zpříjemnit dlouhé chvíle nemocným dětem. Nyní působí také v Nemocnici Na Bulovce. „Někteří pacienti jsou z větší dálky a tak za nimi nemohou jezdit návštěvy každý den,“ říká Jitka, původním povoláním pedagog. Mirek je programátor. „Chtěl jsem mimo práci nějak smysluplně využít čas,“ vysvětluje mladý muž.

Nemoc s nimi řeší lékaři

Když přijdou na lůžkové oddělení, obchází jednotlivé pokoje. „Vysvětluji lidem, že jsme z dobrovolnické organizace a oni mají možnost zdarma využít naše služby. Někdy se pak rozjede zajímavá diskuze. Dost improvizujeme,“ říká Miroslav s tím, že ani netuší, kdo jakým typem nemoci trpí a jaké má šance na uzdravení. Tyto věci s pacienty řeší lékaři a další zdravotnický personál. „Ti sází jedno za druhým. Co smí, co nesmí, kde a kdy musí být a jakou léčbu budou mít,“ popisuje. „Člověk je pak rád, že si za ním přijde někdo popovídat o něčem jiném,“ doplňuje Jitka.

Pacienti se připravují

Dobrovolníci nechodí za pacienty každý den, ale i tak se s některými potkávají několikrát. „Teď jsme si třeba povídali s pánem, geologem. Byl to hodně milý pán a vyprávěl, jak se živí hledáním ložisek zlata. Tak jsem se ho ptal, kde je zlato v Praze na Střížkově a on na to, že tam je pískovec,“ vypráví Miroslav.

Příběh měl ale pokračování. „Když jsem přišel znovu, ukázal mi lejstra, počmárané matematikou. Říkal, že vytáhnul nějaké mapy a přišel na to, že na Střížkově by mohlo být zlato v hloubce 960 metrů. Bylo to úžasné,“ usmívá se Mirek. „Já měla zase jednu paní, která milovala pejsky a ukazovala mi jejich fotky. Tehdy přišla na jiné myšlenky a den se jí rozzářil,“ vypráví Jitka.

Chcete pomoci?

Bezplatný provoz Amelie se neobejde bez financování z více zdrojů. Podpora a dárcovství jsou pro ni klíčové. Podpořit ji můžete i vy! Jakýkoliv příspěvek můžete poslat na sbírkový účet Amelie 229369762/0300. Podpořit ji můžete i jinak. Více se dozvíte na webových stránkách www.amelie-zs.cz.

Kde Amelii najdete

Organizaci mohou lidé najít na několika místech Česka. Základnu má v pražském Karlíně, působí ale i v Rakovníku (nemocnice), Liberci (nemocnice) a Olomouci (Horní náměstí 367/5). Dobrovolnický program má i v Nemocnici Na Pleši na Příbramsku.

KONTAKT: Amelie, z. s.

Adresa: Šaldova 337/15, Praha 8, 186 00

Web: www.amelie-zs.cz

E-mail: amelie@amelie-zs.cz

Telefon: 739 001 123 nebo 283 880 316

Fotogalerie
9 fotografií