Paní Věra a pan Ivan se zapojili do projektu Babička a dědeček do školky, který organizace spustila už před sedmi lety. Oba za sebou mají profesní dráhu pedagogů, a tak mají k dětem velmi blízko. „Když se navíc setkávám s mladými, tak mě to samotného omlazuje,“ tvrdí »dědeček« Ivan. K práci pro organizaci ho přivedla »babička« Věra. „Dříve jsme byly samé babičky. Teď už máme ale i dědečky a je nás celkem deset,“ říká čilá seniorka, které dělá velkou radost, když může vyrazit mezi děti.

Projekt umožňuje setkávání nejmladší a nejstarší generace a posiluje mezigenerační sdílení času, prostoru a předávání hodnot. Pravidelnými činnostmi v rámci projektu organizace zavádí nebo podporuje tradiční a důležitý rituál předčítání v rodinách. Podle organizátorů je pravidelné předčítání prospěšné z mnoha důvodů. „Podporuje psychický rozvoj dítěte, rozvíjí jeho slovní zásobu, učí samostatnému myšlení a v neposlední řadě buduje silnou emoční vazbu mezi rodičem a dítětem,“ řekla Blesku Eva Katrušáková, zakladatelka organizace, podle které dětem někdy chybí vlastní prarodiče, a tak se jim návštěvy seniorů velmi zamlouvají.

Školka ve Znojmě rozjíždí už svůj čtvrtý rok. Na projektu je prý úžasné, že nejde o strohé čtení. „Děti poslouchají pohádku, a pak ji ještě rozpracují. Mají své sešity, kde mají omalovánky, nebo kreslí obrázky,“ říká vedoucí učitelka Alena Hrbáčková. Podle Ivana by měl projekt pokračovat i v základních školách. „Moje generace vyrostla v padesátých letech na knížkách. Dnešním dětem je ale kniha dost vzdálená. Přitom kniha je něco, co je těžko nahraditelné,“ myslí si Ivan a říká, že díky knihám se všichni učí soustředění.

Celé Česko čte dětem je dlouhodobý program, který sahá k podstatě rodinné pospolitosti a tím i celé společnosti. Projekty na podporu emočního zdraví dětí a jejich čtenářské gramotnosti můžete podpořit i vy. Stačí poslat finanční příspěvek na bankovní účet 204 13 50 54/0300. Do zpráv pro příjemce napište kontakt na vás, abyste mohli dostat krásný dárek.

Fotogalerie
5 fotografií