Kampaň, která v době moderních technologií přivádí nejen děti z Česka zpátky ke knihám, se rozjela už před dvanácti lety. Jejím smyslem je přesvědčit především rodiče, jak důležité je svým dětem číst. Před deseti lety se do ní jako dobrovolník zapojila i paní Jana. „Tehdy jsme se s manželem pokoušeli o miminko a nešlo nám to. Já si to chtěla přebrat pozitivně, on pak viděl televizní spot kampaně a tvrdil, že tohle by mě mohlo zajímat,“ řekla Blesku Jana. Ozvala se vedení organizace a ti ji vzali mezi sebe jako dobrovolnou koordinátorku projektu pro Vysočinu.

Tenkrát začala chodit do školek a škol a vyprávěla o projektu, který nyní funguje po celém Česku. „Byla jsem obklopena dětmi a psychika zafungovala. Rok poté jsem otěhotněla,“ směje se paní Jana. Po narození dcery tak mohla rozjet osobní test. „Začala jsem jí číst knížky a už po několika měsících se dostavil výsledek. Třeba v roce a půl se bez problémů domluvila s cizími lidmi. Měla neuvěřitelnou slovní zásobu a i nyní je verbálně velice silná,“ říká maminka holčičky.

Podle zakladatelů kampaně si rodiče, kteří pravidelně předčítají svým dětem, vytváří s potomky velice úzký vztah. „Dítě má v tu chvíli pocit, že jste tam jen pro něj. Vidím to u sebe. Když se s dcerou bavím při uklízení, vaření či žehlení, nevěnuji jí stoprocentní pozornost. Zatímco když jí čtu, jsem tam jen já, ona a ten příběh,“ má jasno Jana.

Fotogalerie
5 fotografií