Uběhl týden od týmové večeře a zazněla neuvěřitelně zdrcující zpráva: „Alena zemřela.“
Chtěla nemoc vyležet
Když bylo Honkové zle, zkoušela vyhledat pomoc týmového lékaře. „Bohužel ho nezastihla, proto odjela domů k rodičům. Předpokládala, že se přes Silvestra a Nový rok vyleží,“ prozradil Blesku mluvčí olomouckého volejbalového oddílu Adam Fritcher. Těžko říci, jak by vše dopadlo, kdyby ho zastihla…
Šetřila se
Stav Honkové se zhoršil na soustředění mezi vánočními svátky. Špatně se jí udělalo 27. prosince na běžkách. „Stěžovala si, na dýchání, měla s ním problémy. Nechali jsme ji odpočívat. Na tréninky potom normálně přišla, jen se šetřila. Myslela, že na ni leze nějaká chřipka,“ dodal Fritcher.
Kritické zhoršení
V noci ze čtvrtka 3. na pátek 4. ledna přišlo prudké zhoršení situace. Rodiče zavolali záchranku, ale Alena už nejevila žádné známky života. „Došlo k selhání všech životních funkcí. Za trvalé resuscitace byla převezena na ARO nemocnice v Opavě,“ řekl mluvčí záchranky Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl. V sobotu 5. ledna zemřela na plicní embolii.
Plicní embólieJe ucpání části plicního cévního řečiště krevní sraženinou. Může probíhat velmi nenápadně – od narůstajících potíží s dýcháním až k náhlému úmrtí. Koho postihuje K embolii může dojít u lidí, kteří žijí nezdravým životním stylem či trpí zánětem žil. „Ale i po náročných operacích, po zlomeninách dolních končetin, po dlouhém cestování,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Křížová z Ordinace.cz. Jak se projevuje Krevní sraženina uzavře menší plicní tepnu, postižený je dušný a bolí ho na hrudníku. U masivní plicní embolie dochází k okamžitému srdečnímu selhání. „V nejtěžších případech nastává okamžitá smrt,“ tvrdí doktorka Křížová. První pomoc
Prevence
|