Se slovenským výběrem do 18 let získal na MS 2003 stříbro, o rok později ho draftoval tým z NHL Philadelphia Flyers, za který mimichodem v minulé sezoně nastupoval Jaromír Jágr.

Slovenský útočník Ladislav Ščurko (26) se pak dostal i do výběru reprezentace do 20 let, za seniorský "nároďák" však již nastoupit nestihl... Naposledy hrál  za HC Košice, v sezoně 2008/2009 s ním dokonce vyhrál slovenskou extraligu. Jeho kariéru však osudově poznamenal incident z ledna 2008...

Hokejista se k vraždě přiznal, pak výpověď pozměnil

Podle soudu se tehdy dopustil vraždy hokejového rozhodčího Marka Liptaje (†28). Po skončení sezony ho tak namísto oslav zatkla slovenská policie a on se po dlouhém výslechu na košické stanici doznal.

Rozhodčího na silničním odpočívadle mezi Popradem a Košicemi údajně čtrnáctkrát bodl do hrudníku a v autě ho odvezl do lesa, kde ho zakopal. Skoro rok hledala policie Liptaje marně. Když pak našla v onom lesíku kostru muže, experti zjistili, že jde právě o zavražděného rozhodčího.

Ščurko však později změnil výpověď a začal tvrdit, že je nevinný. Přiznal se prý jen proto, že se bál o život. Vraždu podle něj totiž spáchali dva jemu neznámí mafiáni na setkání s Liptajem na odpočívadle, kam hokejista rozhodčího odvezl... Liptaj se totiž zapletl do spirály půjček, které nestihl splácet a spekulovalo se, že si vypůjčil i od hokejisty. Ščurkově historce však soud neuvěřil.

Slovenskému útočníkovi hrozilo za úkladnou vraždu 15 - 20 let vězení. Na základě několika polehčujících okolností, především výsledku psychologických šetření, poukazujících na sníženou příčetnost v době vraždy, se však soudce Ján Poprocký přiklonil k trestu na hranici dolní sazby. A tak hokejista vyfasoval 8 let na "trestné lavici". Proti rozsudku se Ščurko na místě odvolal.

Fotogalerie
7 fotografií