Botanická zahrada přivítala mezi významnými patrony, kterými jsou prezident Václav Havel, sir Nicholas George Winton, Miloš Forman nebo Jára Cimrman, tři osobnosti z prezidentské rodiny. Zahrada v roce 2019 slaví 50 let od svého vzniku, zároveň si připomíná 101. výročí vzniku Československa a 30 let od sametové revoluce. Volba na osobnosti proto padla na rodinu Masaryků, přičemž T. G. Masaryk je jubilejní stou osobností v projektu.

Dohody pod duby

„Nepřipadám si, že bych byla tak důležitá, abych sázela strom za takové osobnosti,“ prozradila skromně kurátorka a výtvarnice Charlotta Kotíková, která žije střídavě v Praze a Brooklynu. „Bohužel tady není nikdo jiný, kdo by to z rodiny mohl udělat, tak je mi to velkou ctí a je to krásná iniciativa,“ řekla Kotíková s tím, že si přeje, aby se stromu dařilo.

Podle ředitele Botanické zahrady Bohumila Černého byl schválně zvolený dub letní: „Symbolizuje strom, který měl Tomáš Garrigue Masaryk rád, a rád pod ním sedával,“ prozradil ředitel. Dub letní je podle Tomáše Vencálka, kurátora dřevin mírného pásma, v České republice domácí, a je zvláštní tím, že roste sloupovitě vzhůru a má celokrajný list, což duby běžně nemívají. „Spojitost s panem prezidentem to má takovou, že existují jeho fotografie, jak projíždí na koni pod duby nebo rád pod nimi uzavíral dohody. Kupříkladu pod dubem v Lánech uzavřel Malou dohodu,“ uvedl příklad kurátor.

Oživení odkazu

Výběr dubu ocenila i Charlotta Kotíková, která je zvědavá, jak bude vypadat se zelenými listy, protože jsou jiné, než u klasických dubů. Sama se v rostlinách a dřevinách vyzná: „Nejradši mám akáty, protože voní, kvetou a mají krásné dřevo. Z květin mám ráda starobylé floxy, protože krásně voní a mají širokou škálu barev,“ jmenovala své oblíbené rostliny. V Americe ráda zahradničí, i když bojuje s jílovitou půdou: „Někdy rostou, někdy nerostou a jindy přijdou zvířátka, které to všechno sežerou, takže je to neustálý boj,“ říká s nadsázkou pravnučka prezidenta.

Radost jí dělá i to, že se po více než čtyřiceti letech odkaz Tomáše Garrigue Masaryka připomíná. Také že se celkově změnil pohled na její předky: „Těší mě, že jsou vidění pozitivně, a že to má nějaký význam. Mělo by to mít i nějaký dopad, protože hodnoty morální a etické, které Alice a Tomáš Masaryk a vlastně všichni v rodině zastávali, ovlivní i mladou generaci,“ doufá Kotíková. Co přitom říká na znovuotevření záhadného úmrtí Jana Masaryka?

Vyšetřování úmrtí Masaryka

Je k tomu trošku skeptická a nevěří, že se to vyřeší. Na konci října byla objevená nahrávka výpovědi policisty Vilibalda Hofmana z roku 1968, na níž říká, že na fotografiích těla Jana Masaryka, který měl údajně skokem z okna spáchat sebevraždu, je jeho tělo přetočeno, než ho původně našel. Státní zástupce proto opět případ otevřel: „Že se to otvírá, je dobře, ale doufám, že to nebude zneužito negativně. To člověk nikdy neví,“ obává se Charlotta Kotíková.

Pozorně sleduje i politické a společenské dění. Již v minulém roce byla při návštěvě České republiky ohledně politiky skeptická. To se nezměnilo: „To, že je tady trend politickou situaci komentovat a vyrovnávat se s ní z řad občanů, je pozitivní. Ze strany politiků, to se uvidí,“ nepřímo ocenila demonstrace na Letné.
Fotogalerie
11 fotografií