Nový pilotní dotační program má podle radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) zlepšit a kultivovat sousedské vztahy. Podle ní se koná v Praze mnoho komunitních akcí, a to i na samých okrajích Prahy. Jejich pořadatelé si mohou do 13. 12. 2019 podat žádost o grant v maximální výši 50 tisíc korun z celkového rozpočtu tři miliony. A na co budou peníze určené?

Můžou zorganizovat masopust, promítat film nebo uspořádat bál,“ jmenuje příklady radní a dodává: „Není to ale určeno na zajištěni občerstvení, ale na pronájem sálu, honoráře, tisky, nákup materiálu, výtvarných potřeb, propagaci akcí, pronájem projektoru, plátna a podobně,“ jmenuje, k čemu slouží nový grantový program.

O schválení bude rozhodovat kulturní komise magistrátu, přičemž podle Třeštíkové nehrozí, že by grant kdokoliv zneužil, protože všechny výdaje budou muset žadatelé doložit. Dotace by se v dalších letech mohly vyhlašovat buď průběžně, nebo dvakrát do roka.

Mejdan pro sousedy

Se svým plánem Hana Třeštíková ale neseznámila všechny členy Výboru pro kulturu hlavního města. Jaroslava Janderová (ODS) o plánu slyšela poprvé při dotazu redaktora Blesk.cz a za hlavní činitele pěstování sousedských vztahů považuje spolky, které už ale dotace čerpají. Na detaily se chystá zeptat 4. prosince na zasedání výboru, i když se jí plán příliš nelíbí: „Sousedské vztahy pěstujeme všichni. To neznamená, že na to budu čerpat padesát tisíc, abych někde udělala mejdan pro své sousedy. Tři miliony jsou dost peněz,“ řekla pro Blesk.cz Janderová.

Radní pro kulturu seznámila novináře i s průzkumem sousedských vztahů. Podle něj se alespoň polovina Pražanů zná a baví s několika sousedy z jejich domu či ulice. „Velmi vřelé vztahy jsou patrné například mezi obyvateli městské části Prahy 6,“ uvádí zpráva, kde se lidé nejčastěji zúčastňují sousedských setkání. Z průzkumu dále vyplývá, že sousedské vztahy jsou sice bezproblémové, ale lidé se znají spíše od vidění a často se navzájem neznají jménem.

Gril a úklid

Zhruba 41 procent sousedů v Praze se pak setkává u společné večeře nebo grilování. Lidé pak v 22 procentech chodí na společné brigády, kupříkladu při úklidu nebo opravách blízkého okolí, nebo v 19 procentech na jarmarky či burzy a ve 12 procentech se setkávají v letním kině. Celý průzkum si můžete přečíst zde

Fotogalerie
6 fotografií