Pondělní setkání ve vnitřním dvorku jednoho z domů jen nedaleko Pražského orloje doprovázel zvuk klasické hudby z reproduktoru a vzpomínky na milého člověka. Vojtěch Fiedler byl velmi nadaný houslista a hudbu miloval celý svůj život. V Praze vystudoval konzervatoř a později se stal i členem České komorní filharmonie, s níž projel celý svět.

Jenže už na konzervatoři začal postupně pít alkohol. Podle jeho kamarádů prý často chodil z hodin rovnou do hospody, a to se s dalšími roky zhoršovalo, až ho jeho závislost dostihla a skončil na ulici. Po několika letech se mu podařilo částečně ze závislosti dostat a začal dělat průvodce po Praze.

Průvodce, filharmonik

Podle Terezy Jurečkové, zakladatelky sociálního podniku Pragulic, v němž lidé z ulice provádějí zájemce po hlavním městě, procházel Vojta Kampu. „Začínal na Újezdě u Pomníku obětem komunismu a pak s lidmi šel až ke Stavovskému divadlu. Když bylo místo spojené s nějakým muzikantem, co tu byl ubytovaný nebo tu koncertoval, něco od něj zahrál. Bylo to velmi romantické a lidem se to líbilo,“ prozrazuje ředitelka.

Podle jeho kamaráda a kolegy průvodce Roberta byl Vojtěch nejzapálenější člověk, kterého znal. „Byl schopný se bavit o Pragulicu tři hodiny, i když měl být už někde jinde,“ směje se Robert. Podle Cathryn ze společnosti CAS trips provedl Vojtěch Fiedler po Praze možná tisíc studentů ze zahraničí. A měl velkou motivaci dostat se ze své životní situace.

Tři práce 

Jeho snem bylo koupit si dobré housle. Měl zranění ruky a nemohl pořádně hrát. Přesto sliboval, že bude cvičit a rozhýbe to,“ vzpomíná Tereza Jurečková. V závěru svého života dokonce zastával tři pracovní pozice, kdy dělal kustoda v galerii, pracoval na vrátnici a ještě prováděl, ale stejně to bylo pořád málo a na slušné vyžití mu to nestačilo.

Video
délka: 01:03

U Lennonovy zdi hrával písně od The Beatles. Pragulic

Poslední měsíce provázely pouličního muzikanta zdravotní problémy, přesto pravidelně a včas chodil do práce. Dříve silnější a bodrý pán vážil pouhých padesát kilogramů. Co bylo příčinou náhlého úmrtí, nikdo neví a bude to dál šetřit policie. Z ulice ale již navždy zmizel pozitivní a zapálený člověk, který rád vyprávěl o životě bezdomovce s houslemi v ruce.

Fotogalerie
7 fotografií