Tereza Podová, Jan Pancíř a Jan Lukeš rozveselují Prahu svými originálními mozaikami. Vše odstartovalo před šesti lety. „Na cestách po světě nás fascinovalo velké množství mozaiek napříč uměleckým spektrem stylů a při prohlídkách jsme se utvrzovali, že street artová scéna v České republice by neměla být ochuzena o takto staré umělecké řemeslo,“ prozrazuje trio, které tvoří pod názvem Free Mozaik.

Málem to nevyšlo

První impuls společně vytvořit dílo ve veřejném prostoru přišel na jaře roku 2013. „Tehdy Terka úplnou náhodou narazila na městské noviny Prahy 10, kde byla vyhlášená soutěž Zásobník projektů. Oslovila Jendu, že zrovna toto by mohla být ta příležitost, jak se vyjádřit veřejně. Jediný háček byl, že přihlášky byly již uzavřeny,“ vzpomínal Honza Pacíř, jak se nenechali odradit.

Nedalo jim to a vydali se tedy na městský úřad osobně. „Tam nás velmi překvapila důvěra, kterou nám městská část projevila, když nám nabídla, abychom vyzdobili dětské hřiště v Heroldových sadech, kde byly dvě krásné plochy,“ zavzpomínal na první zakázku, kterou dostali, aniž by se museli účastnit soutěže.

A co je právě na mozaice tak baví? „Fascinuje mě, z čeho všeho se může mozaika vyskládat a jak se u toho člověk dokáže zrelaxovat,“ sdílela Tereza. Jana Lukeše na ní zase baví recyklace, hravost, interaktivita kolemjdoucích, přeměna chátrajících míst a možnost lidem vytvořit úsměv na tváři při cestách po neutěšených místech Prahy.

Zapomenuté a oslavované

Zdá se, že je tohle staré řemeslo zapomenuté.„ Zasloužilo určitě větší pozornost, než jakou nyní má. Dále rozmanitost stylů mozaiek a jak ji zvládne tvořit úplně každý, bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti,“ sdílel třetí člen Pancíř alias Panda. Přes zapomenutý styl jsou však reakce kolemjdoucích veskrze pozitivní, někdy dokonce mají strach, aby takové umění vůbec vydrželo.

Pražané nejsou lhostejní

Vzpomínáme si na situaci, kdy jsme pracovali v Chorvatské ulici, a někdo novou mozaiku počmáral, našli jsme druhý den na místě pána, který čistil mozaiku od barvy a říkal, že se hádal se synem, který tvrdil, že v Česku jsou lidé lhostejní a jenom nadávají… na to nikdy nezapomeneme,“ těší se, že jim většina Pražanů fandí.

Kde jejich tvorbu objevíte?

Za těch šest let společně vytvořili v Praze na deset mozaiek. „Díla Free Mozaik jsou především v ulicích Prahy 10, díky vypisovaným projektům, které jsme zmiňovali,“ chválili radnici, která se snaží tuto městskou část zvelebit. Od minulého roku potkáte i dvě v Praze 4. „Zatím jediná velkoformátová mozaika vyputovala mimo Prahu a to do bývalého dolu v Libušíně, kdy jsme v roce 2015 byli pozváni na Freeze fest, skvělý festival alternativní tvorby,“ prozradila Tereza.

Dnes trio neobjevíte jen pod značkou Free Mozaik. Rozdělilo se, a tak v Praze vzniká ještě více projektů.  Výzdobu Jana Lukeše dnes objevíte pod názvem Shards of Joy a tvorbu Terezy Podové a Jana Pancíře (PandaStickers) zase pod názvem ToMozaik. Jako přátele se udržují nadále v kontaktu a v tvorbě se podporují. Jejich nejnovější společné dílo vzniká v Krči na plotě soukromé vily.

Fotogalerie
13 fotografií