Festival komiksu Frame 3. a 4. listopadu představí špičky svého oboru. Řada vystavujících však nepochází z Česka. Je to snad tím, že by čeští tvůrci nebyli dostatečně kreativní? „Současné české komiksové scéně do jisté míry stále chybí kvalitní scénáristé, respektive tu nad nimi převládají velice dobří ilustrátoři,“ prozradila Vöröšová, že tady u nás máme stále jisté rezervy, na kterých se dá pracovat. 

Čeští autoři by určitě mohli zapracovat na zlepšení prezentace sebe a vlastní tvorby. Měli by více vydávat ziny (poznámka redakce: ziny = je periodikum nekomerčního charakteru), vytvářet kolektivy a společně publikovat. Tohle všechno funguje, dokud se jedná o autory - studenty, práce vznikají v rámci školních projektů, kolektivy se utvářejí přirozeně. Po škole, jako by se všichni ti talentovaní autoři někam ztratili. V lepším případě se připomínají až po několikaleté pauze, když jim vydá komiks zavedené nakladatelství,“ prozradila, jak to u nás v Čechách s komiksovými talenty chodí. 

Komiks není jen pro děti!

Jedním z důvodů nesebedůvěry a menší kreativity je samozřejmě minulý režim, který má dozvuk až do dnešní doby. „Komiksová tvorba u nás má samozřejmě určitou nevýhodu v tom, že její přirozený rozvoj byl na mnoho let utlumen, komiksům nepříliš nakloněným, režimem. Současně si ale myslím, že jestli je někdo poznamenaný minulým režimem, tak jsou to čtenáři, ne autoři. I v dnešní době není neobvyklé se setkat s názorem, že komiksy jsou pouze pro děti, ať už ve smyslu jednoduché četby nebo podřadné zábavy.

Dá se tím uživit?

Důkazem přístupu tohoto zažitého mýtu je i to, jak náročné je uživit se tady jako tvůrce komiksu. „Většina autorů a ilustrátorů často z toho důvodu pracuje na několika různých projektech současně. To ale platí asi pro většinu uměleckých oborů. Vlastní tvorba je upozaděna méně či více komerčními zakázkami,“ svěřila Vöröšová, že je pro umělce nejlepší tvořit pro zahraniční klientelu. 

Nový boom!

A přestože u řady lidí přetrvává zažitá myšlenka o komiksech pro děti, je tento obor v Česku jednoznačně na vzestupu. „Sleduji narůstající různorodost využití komiksu, jako média usnadňujícího komunikaci. Významnou roli získává v lékařském prostředí, v práci s negramotnými nebo malými dětmi v překonávání jazykové bariéry, v samosprávách nebo firmách, kde je nutné jasně a jednoduše sdílet informace,“ vysvětluje zakladatelka festivalu, že právě pro svou schopnost čitelně komunikovat problém je komiks skvělým prostředkem pro vyjadřování se k aktuálním tématům. 

Na co se můžete na festivalu těšit? Na Frame festivalu budou návštěvníci moci zhlédnout výstavu Picture Politics, jedná se o společný projekt Goethe Institutů ze Skandinávských zemí a Německa. Projekt propojuje současné komiksové autory a ilustrátory, jejichž práce se zabývá stereotypy a předsudky spojenými s migrací. Dlouhodobě spolupracují s Laydeez do Comics Praha, propagátorkami komiksů a pořadatelkami sympozií pro komiksové autorky. Výstupem těchto sympozií je řada tematických komiksů, které budete mít možnost shlédnout na Frame festivalu pod názvem Žena 2.0.

Fotogalerie
16 fotografií