Paní Věru jsme potkali na vánočních trzích na Výstavišti, kde s úsměvem radila nejen s výběrem kovových vykrajovátek, ale také s následným pečením. „Baví mě ukázat  rodičům, kteří nikdy nepečou, že to jde i bez hodin strávených u plotny,“ vyprávěla Věra, která Vánoce miluje.

Během těch let, co prodává vykrajovátka v Čechách, v Německu a Francii, zjistila, že i v tomto odvětví platí jiný kraj, jiný mrav. „V Česku se lidé drží více při zdi. Drží se tradičních motivů. Takže volí nejčastěji hvězdičky a andílky,“ prozradila.

Směrem od nás na západ už to mají zase úplně jinak. „V zahraničí volí zejména perníčky a Santa Clause. Je vidět, že více popouští uzdu fantazii a nepečou jen perníčky,“ vyprávěla Věra, že Češi jsou zvyklí z formiček tvořit jen perníčky, které následně pomalují cukrovou pastou.

A tak jim prodejkyně navíc doporučuje, jak vykrajovátka využít k rafinovanému pečení. „Vidíte, tady toho medvídka můžete ozvláštnit mandlí – a jaký to je rozdíl. Nebo se dá vykrajovátko použít i na pečení koláče se vzorem. A pokud se vám nechce vytvářet složité těsto, stačí koupit listové, i s tím uděláte parádu,“ prozradila nakonec s úsměvem Věra.

Fotogalerie
12 fotografií

Takto vypadaly vánoční trhy ve Veletržním paláci:

Video
délka: 00:29.66

Ve Veletržním paláci nyní objevíte obrovské vánoční trhy. Eva Fornálová