Kampaň se podle primátorova náměstka Jiřího Pospíšila (TOP 09) zaměřuje zejména na domácí mazlíčky, v ohrožení jsou ale i volně žijící živočichové. „Pyrotechnika má velmi negativní dopad na všechna zvířata v Praze, Praha je známá tím, že je zde obrovské množství volně žijících zvířat, od druhů ptactva až po drobné savce. I pro ně je pyrotechnika něco, co je stresuje a může přivodit jejich smrt,“ řekl Pospíšil.

Magistrát chce také připomenout vyhlášku, která zakazuje užívání pyrotechniky na určitých místech metropole. Její užití je zakázáno například v památkové rezervaci, v okolí domovů pro seniory či postižené nebo v okolí Vltavy či parcích.

Stres, zranění i zatoulání

Hluk ze zábavní pyrotechniky způsobuje zvířatům nejen stres, ale v důsledku mohou utéct a zranit se. Volně žijící zvířata navíc nemají následnou péči od svých majitelů. „Hluk zvířata vnímají intenzivněji než lidé, a proto se často vylekají, zatoulají. V následku toho zvýšeného hluku často dochází k epileptiformním záchvatům. Do ordinací chodí i zvířata se zraněním z pádů z výšek nebo po auto úrazech,“ popsal veterinární lékař Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie v Praze Robin Ehl.

Podle vedoucího veterinárního oddělení útulku Zbyňka Raniaka přibývá každý rok kolem silvestra ztrát domácích mazlíčků, zejména psů. „Díky propagaci opatření proti odpalování petard a pravidel, jak se chovat, se počet zvířat, které k nám doputují, postupně snižuje,“ uvedl.

V roce 2012 a 2013 podle něj o silvestrovské noci do městského útulku přijali 20 až 25 utečených psů, v posledních letech se jedná zhruba o osm až deset zvířat. Hlášení je podle něj ale daleko více, utečená zvířata majitelé často najdou dříve než pes doputuje do útulku.

Součástí kampaně jsou i praktické tipy pro majitele psů a dalších zvířat, jak bezpečně a klidně prožít vánoční a silvestrovské oslavy s jejich domácími mazlíčky. Lidé kampaň uvidí na plakátech v ulicích města.

Lepší venčit za dne a na vodítku

Pražané by měli například ve dnech před silvestrem mít psa při venčení vždy na vodítku a dbát na správně upevněný obojek, ze kterého se zvíře jednoduše nevyvlékne. Pro majitele psů je důležité, aby kromě mikročipu mělo zvíře také obojek se známkou, kde je uveden kontakt. Psa by pak lidé měli venčit ideálně v denních hodinách, venčení po setmění pak omezit na kratší intervaly, případně se mu vyhnout. Pokud se zvíře lidem ztratí, je podle magistrátu nejvhodnější se ihned obrátit na Městskou policii na čísle 156.

Video
Video se připravuje ...

Epicentrum - Jiří Pospíšil Bára Holá

Fotogalerie
5 fotografií