V pondělí se kvůli třičtvrtěmilionové pokutě dokonce mimořádně sešlo zastupitelstvo Prahy 10, žádný významný posun v této záležitosti však schůze nepřinesla. Opoziční zastupitelé z klubu Pirátů v pondělí požadovali, aby za vzniklou situaci vyvodil odpovědnost místostarosta Tomáš Pek (TOP 09) a aby byl odvolán ředitel majetkové společnosti Prahy 10 Petr Janů, který se na dělení zakázky podílel. Na program jednání se však opozici nepodařilo prosadit ani jeden bod.
„Po tom, jak předtím proběhl kontrolní výbor, kam koaliční zastupitelé ani nepřišli a my jsme tak nemohli ani jednat, se přiznám, že jsem takový průběh jednání zastupitelstva očekával. Mrzí mě to, protože jsem chtěl mluvit o dalších dvou podobných případech. Mám podezření, že to je modus operandi této koalice, že záměrně takto dělí zakázky a ví, že jim nic nehrozí, dokud nebude podané trestní oznámení,“ sdělil Blesku opoziční zastupitel Petr Beneš (Piráti).
Podle něj se totiž vedení Prahy 10 stejným způsobem vyhnulo vypsání dalších dvou veřejných soutěží. Podle jeho slov se jednalo o zakázku na dodávku IT služeb pro novou radnici a v druhém případě šlo o rekonstrukci bytů ve vlastnictví městské části.
Žaloba? Bez šance!
V případě, že by se městská část skutečně rozhodla podat proti rozhodnutí ÚOHS žalobu, se podle Beneše Praha 10 řítí do předem prohraného soudního sporu: „To rozhodnutí ÚOHS je podle mého názoru i názoru právníků, se kterými jsem to konzultoval, velmi jednoznačné. Předseda ÚOHS dokonce vystoupil v médiích s tím, že to byl naprosto ukázkový případ dělení zakázek a že kdyby takto postupovali všichni, tak zákon o veřejných zakázkách nemusí existovat. V tom rozhodnutí je řada velmi silných tvrzení a velmi silných důkazů, takže je to zkrátka předem prohraný spor,“ míní Petr Beneš.
„My si myslíme, že jsme postupovali ve prospěch městské části. Pokud vím, pan Beneš před čtyřmi roky, kdy byl také místostarosta, podal dvě žaloby a obě prohrál. Nevím, jestli se ho někdo tehdy ptal, jestli to je vyhrané, nebo prohrané. Myslím, že tohle je těžké předem posoudit,“ uvedl pro Blesk místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek.
„Ušetřili jsme 12 až 18 milionů!“
Místostarosta trvá na tom, že vedení města při zadávání zakázek postupovalo správným způsobem. „Byli jsme ve velkém časovém presu a nechtěli jsme způsobit městské části škodu. Bylo to překotné v tom, že se měnily požadavky na dovybavení těch prostor a my jsme se tehdy domnívali, že jsme našli rychlou a zákonnou cestu, jak to udělat rychle a efektivně, abychom ušetřili městské části něco mezi 12 až 18 miliony,“ sdělil Tomáš Pek Blesku.
Opoziční zastupitel Petr Beneš ale tvrdí, že tento argument není pravdivý: „Přímo v rozhodnutí ÚOHS stojí, že vedení si radnici pronajímalo, věděla, v jakém je stavu, tudíž museli počítat s tím, že budou muset soutěž udělat. To nebyla žádná velká stavební soutěž, to byla stavební zakázka za 13 milionů. Když takovou soutěž uděláte pořádně, nijak výrazně vás nezdrží. Tento argument ÚOHS ve svém rozhodnutí naprosto smetl ze stolu,“ tvrdí Petr Beneš.
Pondělní schůzi zastupitelstva i celou kauzu vnímá podle svých slov jako obyčejný politický boj: „Nevím, co Piráti sledují, když zvedají tyto kauzy. Znovu se projevuje, že jsou opoziční strana, která vede politický souboj na krev v absolutní neprospěch občanů městské části. To aby se každý politik bál cokoliv udělat, protože za jeho zády stojí Piráti, kteří okamžitě podají trestní oznámení a podobně,“ myslí si místostarosta Prahy 10.
Pondělní mimořádná schůze zastupitelstva svolaná opozičními zastupiteli z řad Pirátů a ANO skončila po přibližně dvou hodinách. Koalice složená z koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), místního uskupení Vlasta, STAN a KDU-ČSL svými hlasy neumožnila schválení programu a zastupitelé se rozešli domů.