S nadcházející zimou a klesajícími teplotami se výrazně komplikuje život lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou a o přežití bojují na ulici. Na zimu se proto chystá i Armáda spásy. Podle ředitelky Centra sociálních služeb Karla Larssona v Praze je bezdomovectvím jen na území hlavního města ohroženo přibližně 30 tisíc lidí.
„Je to složitější otázka. Nepočítáme jen lidi na ulici, ale i tzv. latentní bezdomovectví, které se týká lidí, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách na ubytovnách, v přeplněných bytech a podobně,“ vysvětluje Šárka Bauerová.
V Praze, jakožto hlavním městě je navíc situace s bezdomovectvím specifická. Na počet obyvatel se v Praze nachází více lidí bez domova, než v ostatních českých městech. „Myslím si, že lidé často jdou do velkého města zkusit najít štěstí. Pro člověka na ulici je zde mnohem větší a komplexnější podpora, než v jiných městech. Zároveň je zde více pracovních příležitostí,“ říká Šárka Bauer.
Přesto se podle ní hlavnímu městu daří situaci dobře zvládat a to i navzdory prohlubujícím se krizím. „Musím Prahu opravdu ocenit, že na lidi myslí a snaží se podporu komplexně připravit. My se společně s řadou dalších neziskových organizací scházíme už od března a diskutujeme nad různými humanitárními opatřeními,“ říká Bauer. Praha podle ní jde ostatním městům příkladem: „Není to jen o tom, že lidé potřebují v zimě mít kde spát, aby byli ohrožení na zdraví, ale je to i o tom jim poskytnout komplexní systém sociální i zdravotní péče.“
Armáda spásy v Praze provozuje dvě centra, kde lidé bez střechy nad hlavou mohou využít hned několika sociálních služeb, včetně například nocleháren nebo lékařské péče. Sociální pracovníci ale vyráží za lidmi i do terénu. „Terénní program probíhá každý den od prosince do března od 8 večer do 7 do rána. Pracovníci objíždí městské části a monitorují situaci lidí na ulici. Nabízí jim teplé nápoje, rozdávají spací pytle, ponožky, bundy i občerstvení. Především je ale informují o dostupných službách,“ vysvětluje Šárka Bauer. Pracovníci navíc mohou lidi z ulice rovnou převézt do noclehárny.
V zimních měsících navíc funguje i dispečink, ten je k dispozici lidem, kteří si zažádají o pomoc: „Je to neveřejné číslo, které mají všichni sociální pracovníci. Když tedy lidé z ulice neví co a jak, my můžeme zavolat na ten dispečink a ten nám řekne, kam člověka můžeme nasměrovat podle toho, jakou pomoc potřebuje,“ dodává Bauer.
Nocleženka za stovku
I letos mají lidé možnost pomoci lidem bez domova formou Nocleženky. Ta člověku bez střechy nad hlavou zajistí jednu noc v noclehárně Armády Spásy, spolu s polévkou, pečivem, teplým nápojem, možností osprchovat se, zajištěním osobní hygieny, zdravotní prohlídky, ošetření v ordinaci praktického lékaře a také příležitostí promluvit si se sociálním pracovníkem. Kampaň probíhá i v dalších městech kromě Prahy jako například v Brně, Karlových Varech, Ostravě a dalších městech.
Noclehárna pro ženy v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše na Praze 7 Blesk