Z výběrového řízení vzešla nejnižší nabídka na výstavbu Mateřské školky Mydlinky v Modřanech pro 112 dětí na 118 456 767 Kč včetně DPH. Bývalému radnímu Prahy 12 pro volný čas, sport a sociální oblast Jiřímu Brůžkovi (Piráti), který dnes předsedá výboru pro výchovu a vzdělávání pražského magistrátu, se částka zdála přemrštěná.

Na radě s kolegy, nyní již exstarostou Janem Adamcem (Piráti, dnes zastupitel Prahy 12) a místostarostkou Evou Tylovou (za Piráty, dnes zastupitelka hlavního města), prosadil zrušení výběrového řízení. Radnice následně na jeho popud zadala za 130 tisíc zakázku na její zlevnění firmě, kterou Brůžkovi doporučila »známá«.

Přiznal to v evidenci schůzek na veřejně dostupném pirátském fóru. Následně bylo »výběrko« vypsáno znovu. Firma sice navrhla projekt redukovat a množství prací a použitého vybavení se snížilo. Ve výsledku ale školka výrazně zdražila, cena se vyšplhala na 158,6 milionu. V mezičase mezi výběrovými řízeními se totiž do nové ceny projektu promítlo zdražení stavebních prací a materiálu.  

Brůžek: Nemohli jsme to vědět

Množství prací a použité vybavení se optimalizací snížilo a zlevnilo, tedy bez úpravy projektu by školka byla ještě dražší. V době, kdy se o zakázce rozhodovalo, jsme nemohli vědět, zda ceny půjdou dolů nebo nahoru,“ tvrdil Blesku Brůžek.

„Vyšší cena i po redukci projektu byla dána výrazným nárůstem cen v době covidu. Objektivně se po celý rok 2021 i 2022 jednalo o období s velkými výkyvy cen stavebních materiálů i prací. Ceny klidně mohly zůstat či klesnout, toto nešlo předvídat,“ dušoval se. V červenci 2021, kdy se o zakázce rozhodovalo, však již bylo veřejně známo, že ceny porostou.

Lze odstoupit

Nabídky podávané ve výběrových řízeních na veřejné zakázky nesmí být ze zákona po celou dobu zadávacího řízení měněny. Pokud by dodavatel podepsal smlouvu na výstavbu a následně se kvůli růstu nákladů rozhodl odstoupit, přišel by o tzv. jistinu, kterou při podpisu smlouvy musí uhradit. V případě mateřinky by šlo o 750 tisíc. Jenže tendr Praha 12 zrušila před uzavřením smlouvy.

Mohli ušetřit?

Mohla vyjít školka levněji v případě, že by první výběrové řízení politici nezrušili a nechali jej běžet? Nabídky podávané ve výběrových řízeních na veřejné zakázky bývají podle informací Blesku po celou dobu zadávacího řízení závazné. Jenže cesta jak vycouvat do vyhlášení jeho výsledků a podpisu smlouvy existuje. V nejhorším případě pak účastník může přijít o jistinu. V případě MŠ Mydlinky činila 750 000 Kč. „Do podpisu smlouvy nelze nikoho k ničemu nutit,“ řekl advokát Jan Černý.

Vzhledem k tomu, že tendr byl zrušen ještě před vyhlášením výsledku a uzavřením smlouvy, dodavatel nepřišel o nic. Zdražení materiálu se již mohlo v novém výběrovém řízení plně projevit.

Proč to udělali?

„Developer v kontrolním rozpočtu u původního projektu vypočítal předpokládanou hodnotu zakázky 76 800 000 Kč bez DPH. V soutěži však byla podána nejnižší nabídka ve výši 97 898 155 Kč bez DPH. To je o 21 098 155 Kč více. Z ekonomických důvodů, způsobených značným cenovým nárůstem o 27,47 % se Praha 12 rozhodla v červenci 2021 zakázku zrušit a přistoupit k úsporným opatřením. V prosinci 2021 byla vyhlášena nová soutěž a nová předpokládaná hodnota zakázky činila 79 892 579,- Kč bez DPH. V nové soutěži však Praha 12 obdržela nejnižší nabídku ve výši 106 612 587 Kč bez DPH,“ řekl Brůžek.

Jiří Brůžek je politik z Prahy 12. Dnes sedí na magistrátě. Dříve chtěl kandidovat i na primátora.
Autor: Pirátská strana

Co je to kontrolní rozpočet?

Podle informací Blesku je nabídková cena při realizaci veřejné zakázky závazná a nesmí být překročena. Cena stavebních prací se pak ze zákona může navýšit jen o určenou míru. Kontrolní rozpočet slouží předtím k tomu, aby zadavatel zakázky věděl, jaká je aktuální průměrná cena všech prací a položek, které jsou se zakázkou spojené. Jak se mohlo stát, že nejnižší nabídka výrazně převyšovala developerův kontrolní rozpočet? „To mělo jednoduchý důvod. V té době začaly strmě růst ceny ve stavebnictví. A ty nepřestanou růst ze dne na den,“ sdělil Blesku zdroj pohybující se ve stavebnictví.

Průšvihů bylo víc

Bývalé vedení radnice Prahy 12 nechalo za 50 milionů zrekonstruovat Sofijské náměstí, trvalo tři roky, než získalo kolaudaci. Nebylo bezbariérové, následné úpravy vyšly na 3 000 000 Kč.

Fotogalerie
10 fotografií