Pracoviště OFI na Letišti Praha patří pod Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Tvoří hradbu mezi škůdci cestujícími v zásilkách z mimoevropských zemí, a tuzemským životním prostředím či úrodou. Nejnovějším úlovkem tu jsou larvy malajské ovocné mušky Bactrocera latifrons, původem z jihovýchodní Asie. Druh je schopný zdecimovat úrodu paprik, rajčat či melounů. „Podobně škodlivé organismy jsme jen loni našli v 69 vzorcích z 219 odebraných,“ řekl Blesku šéf sekce ÚKZÚZ Michal Hnízdil s tím, že systém kontrol zásilek z třetích zemí se liší od vnitřního v EU.
Rukama zdejších pracovnic (jejichž kolegové působí na letištích v Brně a Ostravě) ročně projdou tuny zásilek s ovocem, zeleninou, ale třeba i osivy. Namátkově dle rizikovosti je otevírají a odhalují nevítané cestovatele. „Má-li zásilka třeba půl tuny, cca 150 krabic, prohlédneme jich asi 20. Při nálezu jde vzorek do naší laboratoře v Olomouci. Potvrdí-li se přítomnost škůdce, zásilka je likvidována spalem jako biologický odpad, což hradí dovozce. Částka může jít i do desítek tisíc korun,“ popsala vedoucí OFI Adéla Alexanderová. S každým záchytem si může oddechnout i váš skleník a v potu tváře vypěstované plodiny. Neskončí pod sosáky nezvaných hostů, ale na vašem stole.
Varují (nejen) cestovatele
Celosvětový obchod i výměna zboží mezi zeměmi, ale také počty cestovatelů narůstají. Je tak čím dál pravděpodobnější zavlečení nepůvodních škodlivých organismů – hmyzu, ale i hub či virů. Proto Evropský úřad pro bezpečnost potravin v rámci Česka aktivně šíří kampaň pod heslem #PlantHealth4Life, tedy Zdraví rostlin pro život. „Varuje právě před nebezpečím převozu invazních škůdců a chorob do Česka. Včasný záchyt na Letišti Praha je jedním z nástrojů?“ dodal Michal Hnízdil.
Blesková zpráva
Jak je podobná ochrana důležitá dokazuje příklad z USA, kde zavlečení rakoviny kůry kaštanovníku (Castanea sativa) z Asie způsobilo úhyn 3,5 miliardy stromů a narušení celého ekosystému.