Tropičtí komáři se množí napříč Evropou: Nebezpečné choroby by mohli zanést i do Česka!
Tropický invazivní druh asijského komára tygrovaného se usídlil již ve třinácti státech Evropy. Nebezpečný hmyz může přenášet u nás vzácné tropické choroby, jako je třeba horečka dengue nebo virus Zika.
Nejinvazivnější druh komára na světě se z jihu Evropy rozšiřuje i po zbytku kontinentu. Státní zdravotní úřad a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varují, že hrozí nárůst tropických nemocí. „V posledních letech jsme zaznamenali geografické rozšíření invazivních druhů komárů do dříve nedotčených oblastí v EU,“ uvedla Andrea Ammon, ředitelka ECDC. „Jestliže tento trend bude pokračovat, můžeme očekávat více případů a možná i úmrtí na nemoci, jako je dengue, chikugunya, virus Zika a západonilská horečka.“
Tropičtí komáři už i v Česku!
Horečka dengue se projevuje podobnými příznaky jako chřipka, může mít však mnohem závažnější průběh. Většina evropských případů je dovezená z cizích zemí, v loňském roce to bylo téměř pět tisíc nakažených. Roste však i počet místních infekcí. Podobná situace panuje i u západonilského viru, který se nyní vyskytuje ve více evropských regionech, než kdykoliv předtím.
Na vině je zčásti globální oteplování. Vlny veder v Evropě se stávají častějšími a závažnějšími a léto se prodlužuje a je teplejší. To vytváří příhodné podmínky pro komáry i v oblastech, kde se dříve vyskytovat nemohli. Faktorem je však také nárůst turismu do tropických zemí.
Jejich výskyt se v našich končinách během posledních dvou desetiletí zvyšuje, zaznamenán byl už ve třinácti zemích Evropy. Patří mezi ně například Rakousko, Chorvatsko, Německo, Řecko a nebo Španělsko. Ojedinělý výskyt byl však zaznamenán v mnoha dalších státech, včetně Česka a Slovenska.
Problémy s invazivním druhem mají i ve Francii. V březnu Radio France Internacionale informovalo, že se druh rozšířil už i do Normandie, poslední části země, kde se doposud nevyskytoval. Místní úřady monitorují výskyt nebezpečného hmyzu kvůli nadcházejícím Olympijským hrám.
„Osobní ochranná opatření, v kombinaci s opatřeními proti šíření nákaz mezi zvířaty a dalším výzkumem a osvětovými kampaněmi jsou pro nejvíce zasažené oblasti klíčová,“ řekla Ammon. Odborníci doporučují odstranit stojatou vodu ze zahrad a balkónů, čímž se zamezí množení komárů v okolí domova. Pomáhají také repelenty a moskytiéry v oknech a dveřích.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.