Letiště bojuje s exotickými škůdci: Mouchy z Asie mohou zničit úrodu v Česku
Na pražském letišti zadrželi letos už 19 zásilek s nebezpečnými škůdci z Asie a Afriky. V tropech ničí až 80 % úrody, v Česku by si s nimi nikdo neporadil. Šlo hlavně o zásilky manga, papáji a papriky. Všechny kontaminované zásilky byly zlikvidovány.
V první polovině roku 2025 inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zadrželi na pražském letišti už 19 zásilek obsahujících živé škůdce. Nejčastěji šlo o tropické ovoce a zeleninu z Indie, Číny, Malajsie nebo Vietnamu. V několika případech šlo o vysoce invazní larvy much z rodu vrtulí (Bactrocera), které patří mezi nejnebezpečnější škůdce na světě.
Podle oficiální tiskové zprávy ÚKZÚZ byly v červnu zachyceny zásilky manga napadeného vrtulí východní (Bactrocera dorsalis), agresivním druhem, jenž napadá přes 200 druhů ovoce a ořechů.
Vrtule jsou tropický hmyz připomínající malé vosy nebo mouchy. Nebezpečí nepředstavují dospělí jedinci, ale jejich larvy. Ty se zavrtávají přímo do dužiny plodů, kde způsobují hnilobu a rozklad. Napadené ovoce často vypadá na pohled zdravě, dokud nezačne měknout, hnít nebo se v něm neobjeví výletové otvory.
„Dovoz rostlin a rostlinných produktů ze zahraničí představuje jedno z největších rizik pro zdraví naší zeleně. V případě rozšíření invazních škůdců by mohly vzniknout katastrofální škody,“ varuje ředitel sekce zdraví rostlin ÚKZÚZ Michal Hnízdil.
Všechny kontaminované zásilky byly zadrženy a odvezeny do spalovny. Riziko je obrovské – vrtule totiž nemají v Česku přirozené nepřátele a běžné postřiky na ně nezabírají. V některých zemích způsobují ekonomické ztráty až ve výši 80% úrody.
ÚKZÚZ v této souvislosti připomíná, že šíření těchto škůdců úzce souvisí s mezinárodním obchodem. Z toho důvodu varuje i veřejnost, aby si z dovolené nevozila domů čerstvé ovoce či rostliny. I v zavazadle se totiž může ukrývat neviditelný vetřelec.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.