Ústav vznikl v roce 2008 za účelem historického bádání o nelehkých obdobích českých dějin během 20. století. Stěžejním bodem výzkumu byla nacistická a komunistická léta nesvobody čili roky 1939 až 1945, posléze 1948 až 1989. Od svého počátku ústav funguje na Žižkově v Siwiecově ulici, která symbolicky nese jméno po polském bojovníkovi proti komunismu.
Jenže právě sídlo ÚSTR je dlouhou dobu trnem v oku vedení i zaměstnancům. Kdokoliv jde kolem, tomu musí být jasné, že v neobývané budově nelze fungovat. V roce 2017 totiž započala kompletní rekonstrukce sídla, která se tak docela nezdařila. Lépe řečeno skončila fiaskem.
Od té doby se v Siwiecově ulici nachází spíše torzo domu, zatímco zaměstnanci ÚSTR musí „hostovat“ po jiných budovách, kde jim je práce umožněna. V současné době tomu tak je v nedalekém domě Radost na náměstí Winstona Churchilla. Jak je to ale možné?
Zbabraná rekonstrukce
Oprava sídla se tak úplně nepovedla. A nynější vedení ÚSTR, v jehož čele aktuálně sedí ředitel Ladislav Kudrna, za to viní své předchůdce. Původně měla oprava budovy vyjít na 150 milionů. Po jejím započetí se ale přišlo na to, že rekonstrukce vyjde mnohem dráž. Z toho důvodu vedení ústavu projekt zastavilo. Rekonstrukce, která už nyní vyšla na zhruba 80 milionů korun, s sebou nesla nejrůznější pochybení, kvůli kterým musí ÚSTR platit v podstatě totožnou sumu na pokutách a penále!
„Pokuty za rekonstrukci činí k dnešnímu dni 82 809 347 korun,“ sdělil pro iRozhlas ředitel ústavu Kudrna. Pokuty a penále jsou jednak za chybný postup při rekonstrukci, penále za předraženou zakázku za likvidaci azbestu a jiné prohřešky, které se od roku 2017 udály. Doposud pokuty hradil stát, který celou instituci zastřešuje. Panují však obavy, že trpělivost s problematickou budovou nemusí trvat věčně.
„To by byl konec“
Toho si je ředitel Kudrna vědomý. Naráží tím na fakt, že ústav obdržel výzvu k zaplacení penále na dalších 33 milionů korun. „Pokud bychom to museli zaplatit ze svého rozpočtu, my máme na rok zhruba 100 milionů korun, tak samozřejmě nemůžeme zaplatit 33 milionů. To by znamenalo likvidaci naší instituce. To by byl konec,“ pravil ředitel, který doufá opět ve výpomoc ministerstva financí.
Trestní oznámení
Jen u žádosti o pomoc to neskončí. Už v minulosti byla pochybná rekonstrukce zkoumána policií, která konstatovala, že nedošlo k pochybením. Nicméně ÚSTR chce podat trestní oznámení.
„První trestní oznámení se bude týkat rekonstrukce, za kterou jsme obdrželi pokutu přesahující 75 milionů korun. Druhé trestní oznámení se bude týkat nezákonné likvidace azbestu, to je necelých osm milionů, kde ještě čekáme, až obdržíme penále, aby ta suma byla celková. A poslední trestní oznámení bude za nezákonné dělení státních zakázek, za které jsme obdrželi pokutu ve výši takřka 700 tisíc korun,“ sdělil iRozhlasu Kudrna.
Trestní oznámení má být namířeno na předešlé představitele ústavu. Jmenovitě Zdeňka Hazdru, který v čele instituce stál v letech 2014 až 2022, a za něhož se projekt rekonstrukce připravoval. K zodpovědnosti má být také volán jeho tehdejší náměstek Ondřej Matějka. Oba vinu popírají. „Současné vedení se snaží odvrátit pozornost od svých vlastních problémů,“ říká bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.
10 rudých papalášů! Historik pro Blesk o tom, jak komunisté škodili lidem a naší zemi Pavlína Horáková