„V případě zakázky na nákup lineárních urychlovačů byl státnímu zastupitelství předložen návrh na podání obžaloby,“ řekl serveru státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula.

Úplatek

Šnajdra podle serveru policie viní z přijetí padesátitisícového úplatku. Podmínky zakázky na lineární urychlovače byly podle Seznam Zpráv nastaveny tak, aby je získala konkrétní firma. Šnajdr podle webu policii řekl, že Vrbovské předával statisíce korun, vracel jí prý ale zálohu za byt, z jehož koupě sešlo.

Šnajdr ve vyjádření pro Seznam Zprávy upozornil na to, že se o posunu v kauze nedozvěděl zákonnou cestou, ale prostřednictvím novinářů. „Nicméně, je-li vaše informace pravdivá, velmi tento krok vítám, čekám na to již několik let. Je to pro mě jediná cesta, jak se dostat z prostředí ohýbání a zatajování klíčových důkazů, porušování práva či nepochopitelné ochrany nezákonného jednání recidivisty Horáčka do prostředí nezávislé justice,“ uvedl Šnajdr.

Podnikatel Tomáš Horáček, kterého média označovala za ústřední postavu kauzy, přijal v prosinci 2021 půlroční trest, sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech a peněžitý trest pět milionů korun. S policií začal po obvinění spolupracovat.

Celkem bylo v kauze nemocničních zakázek, která se týká i jiných nemocnic, postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob. Státní zástupce už v minulosti uzavřel dohody s řadou obviněných. Například v kauze jiných zakázek Fakultní nemocnice Bulovka přijali loni na podzim vinu Vrbovská a další lidé i firmy.

Fotogalerie
7 fotografií