Stanice na lince B byla pod názvem Moskevská otevřena 2. listopadu 1985, na její podobě se významnou měrou podíleli sovětští inženýři. „Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem a tím připraveno o svou suverenitu. Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci,“ píše se v dokumentu.

Zároveň vedení města podle dokumentu odsoudí nynější invazi Ruska na Ukrajinu. „I přes rozpad Sovětského svazu dnes pokračuje Rusko ve stejných kolejích. Jednoznačně proto odsuzujeme válečné zločiny, která dnes páchá Rusko na okupovaných územích Ukrajiny, a proto nastal čas i k proměně tohoto výtvarného díla,“ píše se dále v dokumentu. Magistrát společně s DPP a GHMP připravují výtvarnou soutěž, která ploše s reliéfem určí novou podobu. Nachází se u výstupu Na Knížecí.

„Autoři díla jsou neznámí, přesněji, jedná se o kolektiv anonymních útorů, a proto je možné se bavit o takové možné intervenci. Připadá mi lepší dílo aktualizovat, a ne ho jen odstranit. Umělci budou reagovat na propagandistické umělecké dílo,“ řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09).

A jak bude nápis na tabulce, kterou město k plastice umístí, znít? „Stanice metra Anděl byla otevřena v roce 1985 pod názvem Moskevská a její součástí byla od počátku plastika Moskva-Praha, která měla navozovat dojem existujícího přátelství mezi Československem a Sovětským svazem. Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem a tím připraveno o svou suverenitu. Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci. I přes rozpad Sovětského svazu dnes pokračuje Rusko ve stejných kolejích. Jednoznačně proto odsuzujeme válečné zločiny, které dnes páchá Rusko na okupovaných územích Ukrajiny, a proto nastal čas i k proměně tohoto výtvarného díla. Magistrát hlavního města Prahy společně s Pražským dopravním podnikem a Galerií hlavního města Prahy nyní připravuje výtvarnou soutěž, která ploše s reliéfem určí novou podobu.“

Stanice Anděl

Nynější jméno Anděl dostala stanice nedlouho po pádu komunistického režimu, v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice. O odstranění či úpravě kontroverzního díla odkazujícího na československo-sovětskou spolupráci v předlistopadové éře se v Praze mluvilo opakovaně i v minulosti. Dosud převážil názor, že dílo je součást historie a připomíná podíl sovětských odborníků na stavbě pražského metra.

Fotogalerie
3 fotografie