Nynější vyhláška platí v metropoli od roku 2021. Zavedla plošný zákaz herních automatů a v případě takzvané živé hry, tedy her s lidským personálem, umožnila městským částem si vybrat, zda ji na svém území povolí, či ne. Část z 57 městských částí zvolila úplný zákaz hazardu.

Právě to se ukázalo jako problém, protože podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být regulace na celém území metropole stejná. Úřad město kvůli aktuální i předchozí vyhlášce pokutoval, čemuž se magistrát brání soudně. Dvě udělené pokuty činí v součtu asi pět milionů korun.

Na základě rozhodnutí ÚOHS a podnětů individuálních stěžovatelů letos začalo úpravu prověřovat i ministerstvo vnitra. To v březnu rozhodlo stejně jako antimonopolní úřad a vyzvalo magistrát, aby na nejbližším jednání zastupitelstva zjednal nápravu zrušením části vyhlášky týkající se živé hry.

Pokud tak ve dvouměsíční lhůtě od rozhodnutí neučiní, může ministerstvo ve správním řízení pozastavit platnost daných ustanovení vyhlášky a předat návrh na jejich zrušení ÚS. „Což je něco, co my vlastně taky chceme, aby ÚS co nejdříve rozhodl, jestli je ta naše vyhláška v souladu se zákony, nebo není,“ řekl v pondělí Zábranský.

Město se rozchází s názorem ÚOHS i ministerstva vnitra v tom, že podle něj mají městské části jako volené samosprávy nárok na to si stanovovat vlastní způsob regulace. Finálně podle Zábranského může rozhodnout právě jen ÚS, k němuž město plánovalo v případě nutnosti dospět i u žalob proti pokutám od antimonopolního úřadu.

Fotogalerie
4 fotografie