„S upřímnou bolestí v srdci oznamujeme, že válka na Ukrajině dnešním dnem slaví smutné druhé výročí. Navíc, ironií osudu právě v těchto nešťastných dnech nás zasáhla zpráva, že se Putinovu režimu podařilo navždy umlčet nejznámějšího ruského opozičního politika a politického vězně Alexeje Navalného,“ píše se v doprovodném vzkazu. Nalepená jména jsou doplněná QR kódy, které směřují na web s informacemi o politických vězních a disidentech vytvořený lidskoprávní organizací Memorial v Česku. Její předseda Štěpán Černoušek řekl, že nejde o akci Memorialu a někdo jen takto využil jejich web.

Policisté zjistili, že přelepených cedulí je předběžně 25, uvedl Rybanský. „Samozřejmě se tím budeme zabývat, například zda přelepením cedulí nebylo spácháno nějaké přestupkové jednání,“ doplnil.

Podobné akce s přelepováním cedulí s názvy ulic se v Česku odehrály už dřív. Předloni dva dny po ruské vojenské invazi na Ukrajinu skupina sympatizantů napadené země symbolicky přelepila v Karlových varech název ulice Moskevská na Kyjevská. Ve stejné době název Ruské ulice v Praze na některých cedulích překryly nalepené ukrajinské vlajky. V březnu 2014 někdo „přejmenoval“ v souvislosti s ruskou intervencí na ukrajinském Krymu několik pražských ulic. Nápisem Ruská? přelepil třeba cedule označující ulice Krymská, Sevastopolská, Černomořská nebo Estonská.

Video
Video se připravuje ...

Zelenskyj se v Mnichově sešel s Petrem Pavlem: Děkoval Česku za balíčky pomoci Ukrajině Sociální síť X - Volodymyr Zelenskyj

Vedení Prahy krátce po začátku války přejmenovalo předloni na jaře část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů. Návrh na přejmenování Ruské ulice v Jičíně předloni v anketě odmítli místní lidé a pak na svém červnovém jednání i zastupitelé města.

Fotogalerie
7 fotografií