Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která spravuje vodohospodářský majetek hlavního města Prahy, získala na projekt dotaci ve výši 15,2 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí ČR. O přidělení dotace rozhodlo Ministerstvo životního prostředí ČR.

„Osobně jsme se panem ministrem Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) před časem sešli a řešili jsme mimo jiné i pražské projekty v oblasti infrastruktury. To, že se nám nyní podařilo získat tak důležité finanční prostředky ze Státního fondu životního prostředí ČR je pro nás znamením, že Praha je pro stát rovnocenným partnerem,“ uvádí Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro infrastrukturu.

Energetická soběstačnost

„Díky projektům, které budou z těchto peněz realizovány příští rok prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti, se Praha opět posune k výrazně vyšší energetické soběstačnosti,“ dodává Hroza.

Je to směr, kterým chceme jít. Podobně jako u nedávno otevřené fotovoltaické elektrárny ve Vinoři se tím posiluje energetická soběstačnost, a tudíž i energetická bezpečnost hlavního města. A pozitivní je i vliv na životní prostředí,“ říká Bohuslav Svoboda (ODS), primátor hl. m. Prahy.

Za rok by mělo dojít ke snížení emisí CO2 o 1 26425 tun. Zároveň by nové solární elektrárny měly vyrobit takové množství energie, aby pokrylo spotřebu elektrické energie daného objektu alespoň z 80 %, čímž dojde ke zvýšení jejich energetické soběstačnosti.

Kde budou elektrárny vybudovány?

Solární elektrárny budou postaveny na střechách vodárenských budov a na zatravněných střechách podzemních vodojemů. Celkem se jedná o devět míst v Praze.

„Konkrétně se záměr bude týkat čerpacích stanic a vodojemů Kopanina, Řepy, Strážovská, Vypich, Uhříněves, Laurová, Lhotka a dále pobočných čistíren odpadních vod Klánovice a Miškovice,“ uvádí hlavní město.

Energetická soběstačnost

„Fotovoltaické elektrárny na střechách městských společností a jejich dceřinek jsou prozíravým krokem. Jak důležitá je energetická soběstačnost, nám ukazují události posledních dvou let. A jak důležitá je udržitelnost, se přesvědčíme v budoucnu,“ uvádí náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimaplán Jana Komrsková (Piráti).

„Snižování emisí CO2 je nevyhnutelný předpoklad pro zdravější životní prostředí a naplnění klimaplánu. Tento projekt přispívá k obojímu a dotace je signálem, že i stát s tímto trendem počítá,” dodává Komrsková.

Video
délka: 00:58.30
Video se připravuje ...

Nad Temelín vylétl dron. Podívejte se na unikátní záběry z bezletové zóny Jaderná elektrárna Temelín

Fotogalerie
13 fotografií