Prezident Petr Pavel ještě před tím, než byl zvolen, veřejnosti sliboval, že s nástupem do funkce opět otevře Pražský hrad veřejnosti. Po několika měsících ve funkci svůj slib splnil a v půlce dubna zmizely kontrolní rámy, kterými musel každý návštěvník Hradu projít.

Od 12. hodiny dojde k odstranění většiny bezpečnostních rámů a plošných kontrol vstupu, které vedly k vytváření dlouhých front,“ uvedl v pondělí 17. dubna Petr Pavel. Do budoucna chce Pavel ještě vyřešit zábrany proti vjezdu, které by měly nahradit zajíždějící sloupky. V současné době by již mělo probíhat výběrové řízení na dodavatelskou firmu.

Stájový dvůr uzavřen

S novým prezidentem zavál na Hradě svěží vítr, proto leckoho překvapilo, že po slovech o otevřenosti se najednou uzavřel jeden ze vchodů do Královské zahrady. Jedná se o tzv. Stájový dvůr, který předchozí prezident Zeman pro návštěvníky zahrady otevřel loni v lednu. Do Královské zahrady se tak od včerejška veřejnost dostane dvěma vstupy – buď od Belvederu, nebo z ulice U Prašného mostu přes hlavní Tereziánskou bránu.

„Tereziánská brána byla dlouhodobě uzavřena kvůli kontrolám, teď bude otevřena a vznikne tak důstojný vstup do zahrad. Můžeme tedy Stájový dvůr využít pro potřeby zaměstnanců Pražského hradu,“ vysvětlila kancléřka prezidenta republiky Jana Vohralíková. „Rozhodla jsem tak především kvůli zahradníkům, kteří se se svými vozíky nemohli do zahrady dostat, vznikne zde i parkování pro ostrahu a další zaměstnance, kteří se po Hradu pohybují. Stávající stav byl neudržitelný,“ doplnila kancléřka.

Stájový dvůr byl uzavřen už za minulého režimu, protože mimo jiné sousedí s Prezidentským domečkem, který v dřívějších dobách obývalo několik komunistických hlav státu. Po revoluci tu až do roku 1995 dokonce bydlel i tehdejší prezident Václav Havel, později se ale přestěhoval a Stájový dvůr se otevřel veřejnosti.

Sousedská slavnost

Prezident Pavel slíbil nejen konec kontrol na Hradě, ale celkově větší otevřenost lidem. To se mu zatím daří plnit. Potvrzuje to i akce, které se bude konat v pondělí 12. června. Společně se spolkem Piána na ulici a známým kavárníkem Ondřejem Kobzou uspořádá Správa Pražského hradu sousedskou slavnost podobnou těm, které známe z minulých let. Půjde o obří prostřený stůl, který ve tvaru srdce „obejme” celou katedrálu sv. Víta.

Pan prezident po nástupu do úřadu slíbil, že se Pražský hrad více otevře lidem. V dubnu došlo ke zrušení kontrol návštěvníků při vstupu do areálu, sousedskou hostinu tak vnímáme jako další symbolický krok k větší otevřenosti tohoto historicky nesmírně významného místa veřejnosti,“ uvedla Jana Vohralíková s tím, že pokud to prezidentovi jeho pracovní povinnosti dovolí, sám by se akce mohl zúčastnit.

Akce pude fungovat na stejném principu jako předešlé ročníky, Akce začne v půl šesté odpoledne a skončí úderem desáté hodiny večerní. K účasti u prostřeného stolu není potřeba rezervace. „Pokud nebude v jednu chvíli místo, za půl hodiny už se třeba uvolní jinde. Věříme, že se lidé během večera dostatečně prostřídají,”  vysvětluje Kobza. Občerstvení zajištěno nebude, každý má podle Kobzy přinést, co má rád, třeba kousek buchty nebo něco k pití.

Video
délka: 27:20.64
Video se připravuje ...

Architekt Pleskot o změnách na Hradě: Jak se otevře lidem? A zátarasy jako „absolutní šlápnutí vedle“ Markéta Volfová, Lukáš Červený

Fotogalerie
30 fotografií