Největší hvězdy organizátoři Metronomu představili už před několika měsíci, na dnešní tiskové konferenci však přiznali, že někteří interpreti na poslední chvíli připravují překvapení a přijíždí i řada skvělých muzikantů, kteří původně nebyli ani v plánu. „S Jamesem Harriesem vystoupí čerstvý držitel Grammy baskytarista Mark Haynes ze Snarky Puppy. Diváky překvapí vystoupení smyčcového Eve kvarteta. Nemohu to ještě prozradit, ale jedna kapela se rozhodla pokřtít své album v pátek uprostřed publika,“ řekl spoluorganizátor David Gaydečka.

Novinkou bude také čistě rappová stage, která bude mít i speciální vizuál, bude totiž složená z pomalovaných kontejnerů. V rámci festivalu se bude promítat Stylizovaná dokumentární show o vzniku, úspěchu i pádech populární rapové formace PSH. Na film pak naváže i vystoupení zmiňované skupiny, kterou zná v České republice asi úplně každý. „Koncert bude míst speciální formát, bude s námi hrát živá kapela. Takové koncerty hrajeme do roka maximálně čtyři, takže budeme rádi, když přijdete,“ pozval osobně návštěvníky Michal Opletal známý spíš pod pseudonymem Orion. Vystoupí i další známé tváře, jako Pio Squad, Supercroo nebo Frosti.

Zrní pro Kuře

Gaydečka také upozornil, že během festivalu proběhnou oslavy řady výročí. „Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), se kterou spolupracujeme, oslaví letos 30 let od svého založení, jejich neznámější projekt je pak charitativní akce Pomozte dětem, který všichni známe jako Kuře. A Kuře letos slaví 25 let od svého založení, rozhodli jsme se proto, že kapela Zrní zahraje v pátek 23. června na Křižíkově fontáně speciální set připravený přímo pro toto jubileum,“ prozradil Gaydečka. Celý koncert bude natáčet ČT Art, na televizních obrazovkách se pak záznam objeví na podzim.

Právě neziskové organizace budou mít na starosti nehudební program. Festival se chce zaměřit i na rodiny s dětmi, které ho také hojně navštěvují. „Například u food zón bude k dispozici hlídání pro děti s programem. Jak ony, tak rodiče si budou moct vyzkoušet různé aktivity, jako třeba jízdu na skatu, chůzi na slackline, streetball a další,“ říká další z organizátorů Alena Švejnohová. „Návštěvníkům přineseme i živé natáčení podcastů. Téma naší nehudební sekce je odvaha, na toto téma přislíbili promluvit například Pastroral Brothers, Dobrovský a Šídlo nebo Čestmír Strakatý,“ doplnila Švejnohová.

Perličky ze zákulisí

David Gaydečka prozradil Blesku i některé perličky ze zákulisí. Velké hvězdy mají kolikrát obskurní přání, i když Gaydečka tvrdí, že většinou je překvapí spíš pozitivně. „Letos bylo pro nás největší překvapením to, že francouzská hvězda Zaz se rozhodla naučit česky, naše komunikace je tedy tak trochu lekce češtiny, zřejmě chce fanoušky z podia překvapit perfektní češtinou. Překvapil nás před pár lety i Sting, čekali jsme leccos, ale on chtěl jen čaj, citron a zázvor, hrozně skromný člověk, zvlášť když si člověk uvědomí, že se jedná o jednoho z nejbohatších muzikantů světa.“

Nejvíc zvrhlá party údajně proběhla v backstagei Liama Gallaghera (frontman zaniklé skupiny Oasis, pozn. red.), který vystoupil na Metronomu v roce 2019. „Jeho požadavky byly opravdu zcela za hranou uplně všeho, můžu říct, že tehdy se z jeho backstage vytvořilo pravé doupě neřesti, co si pod tím představíte, nechám na vás,“ prozradil s potutelným úsměvem Gaydečka.

Video
délka: 23:16.88
Video se připravuje ...

Podcast: Holešovické Výstaviště vstává z popela. „Pořád má význam,“ říká jeho šéf. • VIDEO Blesk – idh

Fotogalerie
64 fotografií