Kus betonu, který zná z pražských ulic snad každý, legendární brutalistní květináče. Na náměstí Republiky stálo už několik let šest květináčů. Třebaže byly plné úrodné hlíny, nic v nich letošní jaro nerostlo. Místo toho je začali kolemjdoucí využívat jako odpadkový koš. V jednom se například vedle plastové flašky a kapesníčků válela velká nedopitá plastová lahev od vody. Na betonové truhlíky si začali stěžovat místní. Na sociálních sítích se rozhořela vášnivá diskuze.

Problémem se začal zabývat Jakub Vaculín, vedoucí Odboru životního prostředí a čistoty v Praze 1. Spojil se s radním pro dopravu Vojtěchem Ryvolou (ANO) i Odborem dopravy, zaměstnanci radnice nakonec květináče začátkem třetího květnového týdne odvezli a místa vyčistili.  

Na prázdnou plochu se nic dávat nebude. Část obyvatel by si ale na místě představovala nějakou zeleň. Podle opozičního zastupitele Pavla Marce (Zelení), jenž na problém upozornil, na místě zeleň nutně být nemusí. „Spíše je potřeba odstranit návštěvnické parkoviště před Obecním domem a celou plochu kultivovat aspoň dočasně, než bude realizován projekt Hradebního korza,“ sděluje Blesku.

Zahrádkaření v centru města není jednoduché

Podobné květináče se nachází i na dalších místech Prahy 1. Tři rozměrné stojí třeba za Karolinem. Bohužel také neslouží svému účelu. Nic v nich neroste a turisté do nich vyhazují odpadky. Další jsou před Nemocnicí Na Františku, na Kampě při ulici Říční nebo v Provaznické. Podle Jakuba Vaculína se nejprve musí udělat inventura, kdo má jaké truhlíky ve správě, následně se rozhodne, co s truhlíky MČ Prahy 1.

„Osazení není problém. Zálivka během celého léta pak už docela je,“ vysvětluje Jakub Vaculín, proč není držba zeleně v květináčích jednoduchá. Roční náklady na údržbu prý podle vedoucí OŽPČ „lezou“ do statisíců. Možnost by byla dohodnout se s místními provozovnami. Provozovatel restaurace U Provaznice již potvrdil, že se o zálivku tamních truhlíků rád postará. Jednou z výhod květináčů je také jejich schopnost zamezit vjezdu aut.

Video
délka: 00:19.88
Video se připravuje ...

Situace za Karolinem ve všední den na začátku léta 2023. V pozadí brutalistní květináče. Jan Dařílek

Fotogalerie
8 fotografií