Pokud už obyvatele Prahy nebaví bydlet v nájmu a chce si pořídit vlastní byt, narazí na zásadní problém – byty nejsou a pokud nějaký volný najde, obvykle stojí více, než by si mohl dovolit. Zatímco v roce 1922, kdy vznikla sloučením 38 samostatných obcí Velká Praha, bydlelo v hlavním městě podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) celkem 687 482 obyvatel, rozrostl se jejich počet do roku 2022 na číslo 1 338 530.

A každý rok přibyde okolo 10 tisíc dalších lidí. Jinými slovy, počet Pražanů se v rámci sto let zdvojnásobil. Před válkou stihla výstavba bytů pokrýt zájem ze strany obyvatel, ale už během války, kdy se nestavělo, začala krize, který trvá až dodnes.   

Málo bytů

Developerská společnost Central Group, která momentálně ve velkém proměňuje Žižkov výstavbou 4 600 bytů, si nechala zpracovat průzkum veřejného mínění ohledně bydlení v Praze. Ukázalo se, že o koupi bytu v Praze uvažuje v následujících 5 letech 19,2 % Čechů, tedy přibližně 2 miliony lidí. Z nich by do pěti let rádo bydlelo v novostavbě až 540 tisíc lidí, kteří potřebují kolem 270 tisíc nových bytů. „Nejvíce koupi bytu v Praze zvažují Pražané (42 %) a Středočeši (25,9 %)," sděluje Blesku Klára Vyskočilová, PR manažerka Central Group. 

„V posledních pěti letech se v Praze průměrně postavilo jen kolem 4 500 bytů v bytových domech ročně, z čehož je zjevné, že nelze uspokojit nejen aktuální, ale ani budoucí poptávku po bydlení,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group. Novostavba dává smysl, ceny starších bytů v Praze zlevňují kvůli vyšší energetické náročnosti, ale nové byty si ceny drží a držet budou i nadále. Ačkoliv jsou starší byty levnější, mohou „žrát“ až o polovinu více energií, například kvůli horší tepelné izolaci.

Jaký byt koupit?
Autor: Central Group; Ipsos

Oblíbené 2+kk

Z průzkumu vyplynulo, že nejžádanější dispozicí jsou byty 2+kk, v nichž by chtělo bydlet 45,5 % lidí, následují větší byty 3+kk (36,1 %). „Představy budoucích kupujících se potkávají s těmi současnými, byty 2+kk jsou dlouhodobě nejkupovanější dispozicí,“ doplňuje Tomášková. Pro budoucí Pražany je nejdůležitější dopravní dostupnost, ale pokud by si měli v

Podle průzkumu chtějí ve vlastním bydlet zejména lidé středního věku. Mladším ročníkům sice nevadí nájem, ale do budoucna si také plánují pořídit vlastní bydlení. Ačkoliv chce byty 2+kk téměř polovina Čechů, nemají na ně peníze. Jedna třetina dotazovaných chce byt do 4 milionů korun, další třetina v rozmezí 4 až 6 milionů korun. To by ale při současných cenách stačilo na dispozici 1+kk, a ne na 2+kk. Lidé narážejí na finanční limity, ve skutečnosti si nemohou dovolit tak velké byty, jak by chtěli. Okolo 40% respondentů chce byt zaplatit z hypotéky.

Nejoblíbenější je výměra 2+kk, druhou nejpopulárnější je 3+kk.
Autor: Central Group; Ipsos

Lék na bytovou krizi?

Město o nedostatku bydlení ví. Nové projekty nedokáží uspokojit zvýšený zájem lidí například kvůli dlouhému stavebnímu řízení. Navíc nepanuje shoda, jak volné pozemky nejlépe využít a sousedé se bojí nekvalitní výstavby. „Chceme, aby v Praze stavěli nejen soukromí developeři, ale i město, družstva nebo církve,“ řekl minulý rok na schůzi v Centru architektury a městského plánování náměstek primátora Petr Hlaváček, který se v Radě hlavního města soustředí na územní rozvoj. 

Magistrát se rozhodl zvýšit do roku 2030 výstavbu na 9 tisíc bytů za rok. Těch obecních by měla Praha skrze nově založenou organizaci Pražskou developerskou společnost (PDS) vystavět kolem 500. Praha v minulých letech postavila vlastních bytů mizivé množství. Nyní už připravuje první projekty na Nových Dvorech, Černém Mostě či Palmovce.

Podle Michaely Tomáškové to však stačit nebude. Aby metropole dokázala uspokojit zájemce o bydlení, potřebuje přes 50 tisíc nových bytů ročně. Zásadní je rychlejší povolování staveb. V opačném případě hrozí další zdražování bytů. 

Video
délka: 01:33.36
Video se připravuje ...

Bytová krize. Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy? Videohub

Fotogalerie
8 fotografií