Městská společnost Operátor ICT pořádá letos v pořadí již 4. inovační maraton s názvem Nakopni Prahu. V pátek 26. května se v Radlické kulturní sportovně sešlo 10 návrhů, které vybrala porota. „Nakopni Prahu není procházka růžovým sadem, ale je to náročný intenzivní závod,“ uvedl na začátek moderátor soutěže a mentor Tomáš Studeník. Každý tým se snažil před branami finále přesvědčit devět porotců, proč by zrovna jejich projekt měl vyhrát finanční odměnu a získat podporu města při realizaci.
Za první místo získá tým odměnu 50 tisíc, druhý tým si vysoutěží 30 tisíc a třetí tým si odnese 20 tisíc korun. Mezi porotci jsou jak zástupci města, tak nezávislí specialisté. Za město byl do poroty dosazen radní pro oblast informatiky Daniel Mazur (Piráti), dále vedoucí oodělení strategie a podpory podnikání magistrátu Dušan Turek, Martin Kovařík za THMP, Martin Leer za společnost Operátor ICT, Iva Seigertschmidová pracující jako vedoucí oddělení produktů Smart Prague, David Procházka, Zuzana Drhová, Pavel Procházka a Bára Pelclová.
„Doufám, že všichni přítomní, nejen ti, kteří zůstali před branami finále, ale i finalisté, nebudou považovat cestu svých projektů za konečnou,“ říká radní Daniel Mazur. Pokud finalisté nevyhrají, neznamená to, že by se měli vzdát svého snu. „To, že dnes nevyhrajete neznamená, že váš projekt někdo nepodpoří,“ uklidňoval finalisty David Procházka, předseda výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hlavního města Prahy. Cenu představují tři planety Prahy – zlatá, stříbrná a bronzová koule vytištěná na 3D tiskárně, jejíž povrch tvoří mapa hlavního města.
Zlatá medaile
První místo obsadil projekt s názvem Waste Digital z hlavy Kryštofa Novák a jeho dvou kolegů. „Z našeho interního výzkumu jsme zjistili, že 20% úklidů kolem kontejnerů jsou zbytečné,“ říká autor projektu. Město nemá data o tom, která stanoviště jsou znečištěná. Aby ušetřil magistrát až 9 milionů korun ročně za zbytečné výjezdy na stanoviště, bude projekt zasílat dispečerům Pražských služeb fotky, kam mají své zaměstnance poslat. Jeden úklidový výjezd přitom stojí okolo 45 korun.
Horko na pražském zastupitelstvu: Odvolání radní Komrskové, fúze firem nebo nedostatek míst ve školách
Poslouží k tomu speciální senzor umístěný v krabici o velikosti dvou krabiček cigaret. Kamerka uvnitř bude fungovat na baterky, které vydrží okolo pěti let. Projekt povede k tomu, že by bylo město čistější a ušetřily by se peníze. Autoři byli odvážní, na černo umístili senzor na dopravní značku, kde snímá kontejnery, aby si mohli projekt vyzkoušet v praxi. „Pojdmě udělat Prahu čistší, efektivnější a chytřejší,“ dodává na závěr Kryštof Novák.
Stříbrná medaile
„Věděli jste, že se ve školních jídelnách vyhodí jedna čtvrtina jídla?“ ptají se na začátek své krátké prezentace mladí autoři projektu na druhém místě Matěj Rychnovský a Ondřej Pipek. Důvodem podle autorů projektu je, že strávník neví, jak bude jídlo vypadat. Tudíž si nemůže dobře vybrat. „Takže jídlo nedojí, vrátí ho do okénka a jde do mekáče‘,“ říká Ondřej Pipek.
V aplikaci by mohli uživatelé jídla fotit a hodnotit, takže budou vědět, co si dát a co ne. Navíc budou mít kuchařky zpětnou vazbu. Pokud se jídlo vyhazuje, musí se separovat jako gastro odpad a odváží se buď do spalovny, nebo do kafilérie. Když by se všechna jídla snědla, ušetří se peníze za náklady na materiál, půl milionu korun za svoz 140 000 tun odpadu ročně a kuchařkám se zlepší práce.
Bronzová medaile
Tým Petra Š. a Martina Š., který si říká MUUV, vyhrál se svou bezbariérovou navigací po městě třetí místo. Jejich projekt snaží pomáhat lidem s omezením pohybu. Ve své aplikaci chtějí vytvořit mapu Prahy, která by ukazovala trasy v metropoli a možná omezení. Zobrazovala by například také městskou hromadnou dopravu. Podobné řešení, které spočívá ve správné interpretaci a sběru dat, v českých a evropských podmínkách zatím neexistuje. Aplikace se může využít i v dalších oblastech, jako jsou například možnosti parkování nebo získávání přesnějších informací o městském mobiliáři.
Cena PVK
V rámci extra podvýzev od partnerských organizací dostaly šanci postoupit do finále ještě další dva týmy, řešící výzvu "Zdravá a čistá voda pro Prahu" od PVK. Zde zvítězil tým Čistá voda s deskovou hrou. Ta se snaží učit malé i velké tomu, jak probíhá čištění a správa vody v Praze. „Naším řešením je desková hra, která reálně ukazuje, jak funguje vodní hospodářství v Praze,“ říká Tomáš Zetek. Na projektu pracoval se svou kolegyní Nadijou Čehajić. „Cílem hry je dostat vodu ze zdroje přes spotřebitele, vyčistit ji a vrátit do Vltavy,“ dodává.
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? Videohub