„Bezohledné zásobování na Ládví musí skončit,“ zlobí se Tomáš Slabihoudek (Společně pro Prahu 8), radní pro dopravu z Prahy 8. Městská část totiž čelí závozníkům, kteří své dodávky „plácnou“, kde se jim zlíbí. S kolegy z radnice se rozhodli pro řešení ve 21. století nevídané – naložili několik balvanů na dodávku, převezli je a minibagrem rozházeli po ostrůvcích v ulici Kyselova. „Zásobovací auta tak už nebudou moci vjíždět na trávník a ničit chodníkové obrubníky,“ pochvaluje si Tomáš Slabihoudek.

Dlouhodobý problém

Radnice se sobeckými řidiči zabývá už od února, kdy si na nepořádek na chodnících a ničení zelených ploch stěžovali místní obyvatelé včetně spolku Krásné Kobylisy. Většina obchodů v rámci OD Regata – Ládví totiž může využívat zásobování z podzemních ramp.

Praha 8 se proto dohodla s ředitelem obchodního domu Filipem Votrubou, který slíbil, že u svých nájemců bude na nové pravidlo apelovat a umožní zásobování z podzemí i ostatním obchodům v okolí. Na schůzce byli přítomní také zástupci spolku Krásné Kobylisy, kteří si myslí, že by překážející vozy měly být pokutovány městskou policií.

Jiná situace platí pro cca 10 provozoven od restaurace Lapák po stánek s kebabem. Tyto obchody se z podzemí zásobovat nedají. „Provozovatelé proto musí využívat nadzemní zásobovací možnosti z parkoviště či zadních vchodů z ulic Kyselova či Opálkova,“ dodává Tomáš Slabihoudek. Jelikož prosby nepomohly a zásobovací vozy si dále parkovaly, kde se jim zlíbilo, musela radnice sáhnout po drastičtějším opatření ve formě bariér z balvanů.

Občanská sonda

S Bleskem jsem se na místo vypravili. „Umístění kamenů určitě smysl má, aby tu neparkovaly dodávky,“ povídá místní obyvatelka Věra. Vzhled kamenů ji nijak nevadí, líbí se jí jejich tvar. „Jsou hezké, zaoblené. Osobně mám ráda kulaté tvary, takže za mě v pořádku,“ vysvětluje.

Nebýt upozornění, dívky Barbora s Mirkou by ani nezaznamenaly, že zde nějaké kameny přibyly. „Líbí se mi, přijdou mi jako kousek přírody,“ říká Bára. Kameny vizuálně neruší ani Mirku. Oběma obyvatelkám přijde, že se na místo hodí, balvany jim nevadí a chápou jejich funkci.

„Šikana podnikatelů!“

Drsné řešení vyvolalo bouřlivou vlnu ohlasů na sociálních sítích. Části obyvatel se netradiční bariéry zamlouvají. „Super, mám pár tipů na další místa, chcete je poslat?“ ptá se radního uživatelka Martina T. Podle další obyvatelky Lucie J. se takzvané guerilla parkování v Praze 8 velmi rozmáhá. „Snad má vedení radnice dost šutrů na skladě,“ komentuje.

Ale ozývají se také hlasy, které jsou proti. Některým místním se nelíbí vzhled bariér. „Trochu promyslete, aby to ve městě nevypadalo jako na poli,“ vyjadřuje se na sociálních sítích uživatelka Eva F. Dalšímu uživateli Davidovi D. se zase nelíbí, že mohou kameny sloužit jako překážka chodcům. Nejostřeji se proti kamenům vyjadřuje Tomáš L., podle kterého hází radní Tomáš Slabihoudek a potažmo vedení Prahy 8 podnikatelům klacky pod nohy. „Když takhle poházíte hnusné šutry podél cesty, vytvoříte místo toho nějaké oficiální parkovací místo pro zásobování?“ zlobí se.

Video
Video se připravuje ...

Okolí Obchodního domu Regata s kameny proti parkování. Jan Dařílek

Fotogalerie
11 fotografií