„Pro paní Medu bylo sběratelství především formou vyjádření zájmu o dílo vybraných umělců a snahou motivovat je, aby v nastoupené cestě pokračovali. Rádi bychom, aby cena měla podobnou funkci,“ uvedl ředitel Muzea Kampa Jan Smetana. „Zatímco Cena Jindřicha Chalupeckého je určena umělcům do 35 let a státní ceny se zpravidla udělují za celoživotní dílo, Cena Medy Mládkové se zaměří na současné tvůrce, kteří již mají něco za sebou, ještě však nepatří do kategorie žijících klasiků,“ doplnil.

Meda Mládková zemřela loni v květnu. Spolu se svým manželem Janem je pohřbena v Rosicích u Brna. Na jejich hrob byla nedávno umístěna socha sv. Františka z Assisi od Jana Hendrycha, který víc jak čtvrt století vedl ateliér figurativního sochařství na pražské akademii. „Sv. František je mimo jiné patronem zvířat, protože všechny živočichy považoval za své spolubratry. Paní Meda kolem sebe vždy měla psy a kočky a byla velkou milovnicí všeho živého. Málo se také ví, že po návratu do České republiky velkoryse podporovala řadu útulků a záchranných stanic pro zvířata. Vedle umění byla právě zvířata její druhou vášní,“ vysvětlil symboliku sochy Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

Muzeum slaví 20 let

Pražské Muzeum Kampa, které Mládková založila a které opatruje její umělecké sbírky, letos slaví 20 let své existence. Vrcholem oslav bude zářijová připomínka narozenin zakladatelky muzea, při níž se uskuteční také předání Ceny Medy Mládkové.

Video
délka: 01:47.80
Video se připravuje ...

Zemřela slavná historička, sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková (†102) Videohub

Meda Mládková byla sběratelkou a celoživotní propagátorkou české kultury. Ve Spojených státech spolu s manželem Janem vybudovala největší soukromou sbírku děl Františka Kupky a svými nákupy podporovali řadu osobností poválečného umění. Důležitým odkazem pro českou kulturu bylo i její působení po návratu z exilu v 90. letech.

Od roku 1967 Meda Mládková pravidelně navštěvovala tehdejší Československo a zajímala se o současné umění. Mezi autory, jejichž tvorbu systematicky sledovala, patřili Adriena Šimotová, Karel Malich či Stanislav Kolíbal. Nejreprezentativněji a nejpočetněji byl ve sbírce manželů Mládkových zastoupen Jiří Kolář. Muzeum Kampa dnes opatruje přes dvě stovky jeho děl.

Muzeum Kampa v budově Sovových mlýnů se pro veřejnost otevřelo v září 2003. Stálá expozice je věnována tvorbě Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Muzeum každoročně pořádá osm až deset krátkodobých výstav, aktuálně jsou v muzeu výstavy Hany Purkrábkové, Zbyňka Sekala a Ronyho Plesla.

Fotogalerie
88 fotografií