„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví ČR. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny.

„Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví ČR. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny.

Premiér Petr Fiala (ODS) podotkl, že je rád, že se projekt podařilo dohodnout. „Je to doposud největší dar soukromého subjektu ve prospěch České republiky. Velmi si ho vážíme. Věřím, že napomůže s léčbou rakoviny a bude i dobrým příkladem pro další spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ uvedl Fiala.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Nadace se podle něj zavazuje, že bude po čtyři roky provoz dotovat 50 miliony korun ročně. „Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty,“ uvedl. Na samotné vybudování centra půjde od nadace 300 milionů. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.

„Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některých typům rakoviny byla Petrova srdeční věc,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová. Do společnosti Sotio, která se výzkumu věnuje přes deset let, podle Kellnerové investovala společnost PPF desítky miliard korun.

„Rakovina je druhou nejčastější příčinou smrti českých občanů. Každý rok v jejím důsledku zemřou v České republice desítky tisíc lidí. Všichni bohužel máme ve svém okolí někoho, kdo se s touto zákeřnou nemocí setkal. Jsem proto moc rád, že se podařilo dohodnout spolupráci mezi The Kellner Family Foundation, Fakultní nemocnicí v Motole a Ministerstvem zdravotnictví, která přinese 500 milionů korun ze soukromých zdrojů na vybudování a provoz Vědeckého a diagnostického onkologického centra. Je to doposud největší dar soukromého subjektu ve prospěch České republiky. Velmi si ho vážíme. Věřím, že napomůže s léčbou rakoviny a bude i dobrým příkladem pro další spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem,“ uvedl předseda vlády ČR Petr Fiala.

Zleva: Ondřej Slabý, Radek Špíšek, Jana Kotalíková, Vlastimil Válek, Renáta Kellnerová, Petr Fiala, Miloslav Ludvík, Tomáš Büchler, Tomáš Kalina.
Autor: Úřad vlády ČR

Léčba rakoviny v Čechách

V ČR je pro léčbu rakoviny síť komplexních onkologických center (KOC) a dvě národní onkologická centra tvořená pracovišti v Praze a Brně. KOC dosud chybí v Karlovarském kraji. Podle Válka se s jeho vznikem počítá a spadat bude pod centrum v Plzni. Nové centrum v Motole bude podle Ludvíka v běžných diagnózách primárně určeno pro Prahu a Středočeský kraj, v těch vzácnějších diagnózách pro celé Česko.

Podle Válka je třeba se soustředit stále více na prevenci vzniku nádorů, které jsou stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, nebo jejich odhalení v době, kdy jsou dobře vyléčitelné. Rozšiřovat chce proto takzvané screeningy, tedy pravidelná preventivní vyšetření osob v rizikovém věku nebo skupině. V současné době jsou zaměřeny na rakovinu prsu, děložního hrdla a tlustého střeva, u současných a bývalých kuřáků navíc na rakovinu plic. Od příštího roku by se měl pilotně spustit i záchyt rakoviny prostaty.

Video
délka: 04:07.76
Video se připravuje ...

Extrémní sport, který stál miliardáře Petra Kellnera život Videohub

Fotogalerie
22 fotografií