„Začali jsme jednat s pěti zájemci a teď dáváme šanci magistrátu, kde jsou procesy delší,“ řekl Balík ČTK. Minulé vedení města projevilo o odkup turisticky atraktivní věže zájem, zásadní však bude podle Zábranského cena. Původně chtělo arcibiskupství za nemovitost 75 milionů korun, Balík nicméně v lednu ČTK řekl, že množství nabídek cenu zvýšilo přes sto milionů korun.

Zdrženlivý je i náměstek primátora pro oblast kultury. „Před samotným rozhodnutím, zda za hlavní město do koupi jít či nejít, se musí udělat seriózní posouzení celé věci. Praha nyní úspěšně provozuje 7 věží, které jsou mimořádnou atrakcí pro turisty. Věřím tomu, že Jindřišská věž, která je stará téměř 600 let, mezi nimi může zaujmout důstojné místo,“ sdělil Blesku Jiří Pospíšil.

„Musíme ale zvážit, jak moc je její akvizice přínosná pro město. V současné chvíli se nacházíme ve stavu, kdy ji vlastník, kterým je pražské arcibiskupství, pronajal na desítky let dopředu. To pro Prahu coby potencionálního majitele, představuje velký problém z hlediska rentability. Za těchto podmínek, které byly ve věži nastaveny, se zdá, že by to pro město bylo ekonomicky velice obtížné,“ uvedl dále s obavami, že by se pro Prahu za takovýchto okolností nemuselo jednat o výhodnou „koupi“.

Zákony samosprávám umožňují nakupovat výrazně přes odhadní cenu jen ve velmi dobře odůvodněných případech. Znalecký odhad proto podle Zábranského bude pro další postup magistrátu zásadní. „Pokud ty představy budou diametrálně odlišné, tak k tomu obchodu asi nedojde,“ řekl.

Více kol

Balík dříve uvedl, že vzhledem k množství zájemců bude proces prodeje asi vícekolový. Užšího kola by se pak měl účastnit i současný nájemce věže, společnost Jindřišská věž, která má uzavřenou smlouvu na dobu určitou do konce roku 2044. Památka navíc podle arcibiskupství vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Prodej je součástí nového nastavení hospodářství, kterým se církev snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. Součástí restaurace v sedmém a osmém patře je zvon Maria z roku 1518 a v posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.

Fotogalerie
10 fotografií