„Na zařízeních přistupujících k informačním a komunikačním systémům magistrátu jsme vydali svým zaměstnancům, kteří používají služební mobil či tablet, pokyn k zákazu používání a povinné odinstalaci aplikace TikTok na těchto zařízeních,“ řekl Provazník.

Zároveň úřad zaměstnancům, kteří pro přístup do městských systémů používají soukromé mobilní telefony či tablety a chtějí nadále k těmto aplikacím přistupovat, důrazně doporučil aplikaci TikTok na svém telefonu odinstalovat. „V případě napadení systému skrze jejich telefon bude tato situace řešena v pracovně-právní rovině,“ dodal mluvčí.

Hlavní město nemá oficiální TikTok účet a podle mluvčího jej ani neplánuje zakládat. „Ke stejným krokům vyzveme také veškeré organizace zřizované hl. m. Prahou.“ Problémem už se začala zabývat také městská svozová firma Pražské služby (PSAS), která zvažuje vydat doporučení zaměstnancům, aby na firemních zařízeních nepoužívali zmíněnou sociální síť. „Zároveň budeme naše kolegy nabádat k větší obezřetnosti při nakládaní s osobními daty. PSAS nemají na sociální síti Tik Tok oficiální firemní profil,“ uvedl mluvčí Radim Mana.

TikTok, který v Česku používají dva miliony lidí a na celém světě už více než miliarda uživatelů, sbírá podle bezpečnostní firmy Eset velké množství citlivých dat jako osobní, kontaktní a geolokační údaje i veškerý obsah, který uživatel vytvořil. Mimo to ale zaznamenává i osobní konverzaci mezi uživateli a s tím související i styl psaní, který může uživatele jednoznačně identifikovat v internetovém prostředí.