Sbohem TikToku! V USA chtějí v půlce ledna vypnout čínskou síť. Přidají se k bojkotu čeští politici?

Autor: Daniel Kraus - 
14. ledna 2025
05:00

Donedávna nemyslitelné se zřejmě stane realitou. Nejpopulárnější sociální síť pro mladé TikTok přestane 19. ledna oficiálně fungovat ve Spojených státech. Americká vláda ji totiž vnímá jako bezpečnostní hrozbu. Ani nářek 170 milionů uživatelů nepomohl. Mohl by trend přejít přes oceán a rozkolísat české politiky, kterých je na čínské platformě čím dál více?

Zákon zakazující TikTok ve Spojených státech vstoupí v platnost 19. ledna, devět měsíců poté, co byl s podporou demokratů i republikánů rychle schválen Kongresem a podepsán prezidentem Joem Bidenem.

Vyžaduje, aby populární aplikace přerušila vazby se svou mateřskou společností ByteDance se sídlem v Číně, jinak ztratí přístup do obchodů s aplikacemi a webhostingových služeb v USA.

Zlomové rozhodnutí padlo v dubnu minulého roku, ale doteď se nenašlo žádné jiné východisko, jak TikTok v telefonech Američanů udržet, aniž by byla ohrožena národní bezpečnost. Zvažovalo se mj. odkoupení platformy americkou vládou či velkou firmou jako Meta. Poslední den, kdy si Američané vyscrollují oblíbená krátká videa, bude tak zřejmě 18. leden.

Šéf TikToku Shou Zi Chew loni v březnu vypovídal před americkými kongresmany (23. 3. 2023). Šéf TikToku Shou Zi Chew loni v březnu vypovídal před americkými kongresmany (23. 3. 2023). | Reuters

U Nejvyššího soudu

Zákaz se v USA dostal do popředí zájmu. A to natolik, že musel být do věci zapojen Nejvyšší soud ve Washingtonu. Právníci čínských firem totiž dělají vše pro to, aby svou platformu na největším světovém trhu udrželi.

Společnost ByteDance zákaz soudně napadla s tím, že porušuje právo na svobodu projevu - odvolává se na první dodatek americké ústavy, který ji stanovuje. Federální vláda ve Washingtonu a zákonodárci na druhé straně říkají, že TikTok je hrozbou pro národní bezpečnost a musí zmizet z amerických telefonů.

Podle zákona může TikTok zůstat v USA k dispozici pouze tehdy, pokud se oddělí od firmy ByteDance. Zatím se tak neděje. Zasáhnout však ještě může Biden - prezident může udělit jednorázové prodloužení o 90 dní, pokud by probíhal prodej aplikace. Tomu však zatím nic nenasvědčuje.

Hrozba i v Česku

Blesk se s dotazem, zdali by americký zákaz mohl mít dohru i v Česku, obrátil na ministerstvo vnitra. Ačkoliv má kybernetické hrozby v gesci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), rezort od používání TikToku odrazuje.

 „Ministerstvo vnitra účet na sociální síti TikTok nemá a používání této aplikace zaměstnanci na služebních zařízeních je zakázáno,“ řekl Blesku mluvčí rezortu Adam Rőzler.

K zákazu používání aplikace prý ministerstvo přistoupilo ještě před varováním NÚKIBu. „Aplikace se nesmí objevit na žádné služební technice ani technice určené ke služebním účelům, což je přísně kontrolováno. Zároveň doporučujeme všem, aby neměli aplikaci ani na svých soukromých telefonech či tabletech,“ doplnil Rőzler.

NÚKIB přitom před TikTokem varoval už loni v březnu. „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ řekl tehdy ředitel úřadu Lukáš Kintr.

„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování ČR a bezpečí každého z nás,“ zdůraznil.

Sociální síť TikTok sbírá velké množství dat o jejích uživatelích. NÚKIB ve svém varování uvádí, že aplikace mapuje zařízení a zjišťuje informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích, obsah soukromé komunikace ukládá na servery mateřské firmy ByteDance, má přístup ke kontaktům atd. A pak je tu ještě politické prostředí a zákony komunistické Číny.

„Společnost ByteDance je subjektem spadajícím do působnosti čínské národní legislativy. Zákon o státní bezpečnosti ukládá všem čínským občanům a organizacím obecnou povinnost poskytnout pomoc státním orgánům v otázkách státní bezpečnosti. Zákon o státní zpravodajské činnosti stanoví, že každý občan a organizace musí podpořit národní zpravodajskou činnost, poskytnout součinnost a spolupráci a zachovat mlčenlivost o utajovaných záležitostech,“ uvádí ve svém varování NÚKIB.

Fiala i Babiš zůstanou

Na českém TikToku se poslední dobou začíná vyskytovat kromě stále více uživatelů i velké množství významných tuzemských politiků. Na síti se snaží oslovit mladé voliče.

Kromě internetové premiantky a šéfky poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se do neprozkoumaných vod vydali např. ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Síť s radostí využívá i předseda SPD Tomio Okamura či europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Politici na TikToku - Marian Jurečka (KDU-ČSL) Politici na TikToku - Marian Jurečka (KDU-ČSL) | Reprofoto TikTok

Mohlo by však některé politiky odradit »strašidlo« v Americe? Nevypadá to tak. „Neuvažoval jsem nad tím,“ odpověděl Blesku expremiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zdali nepřemýšlel o odchodu z platformy. Podobně to vidí i jeho místopředseda Karel Havlíček (ANO). „Nevidím k tomu důvodu,“ řekl Blesku.

A vypadá to, že zpátečku nedá po americkém zákazu ani premiér Petr Fiala (ODS), který dříve před nebezpečím sítě varoval. „Na Tiktoku jsou dnes minimálně dva miliony Čechů, a to převážně mladší generace, které je třeba politický obsah přizpůsobit tak, aby byl atraktivní,“ napsala Blesku Fialova mluvčí Lucie Ješátková.

Politici na TikToku - Andrej Babiš (ANO) Politici na TikToku - Andrej Babiš (ANO) | Reprofoto TikTok

To však prý neznamená, že nejde o riziko. „Samozřejmě klademe důraz na bezpečnost. Aplikaci máme v telefonu určeném jen pro ni a nikde jinde. Nemá tak přístup do sítí, které spravuje stát a nepřipojuje se ani na WiFi. Díky tomu se vyhneme možnému zneužití citlivých dat,“ zdůraznila.

Sám Fiala se k věci vyjadřoval v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére: „Uvědomil jsem si, kolik mladých lidí TikTok používá, viděl jsem, že někteří moji kolegové v zahraničí na TikToku už jsou, tak jsem si řekl, že chci-li oslovovat mladé lidi, musím to udělat taky,“ řekl v listopadu premiér.

Video  Fiala v Blesku o jeho vystupování na TikToku: Člověk musí ukázat trošku víc sám sebe!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

krapotkin ( 14. ledna 2025 08:18 )

To máš stejný jako se zlatem - když bylo levné, tak se prodávalo, teď když je drahé tak se zase nakupuje. Proč ne, když to Češi zaplatí.

Martin Štáb ( 14. ledna 2025 08:10 )

Si pište, že se fialenko přidá. Má to v osnovách

milan59 ( 14. ledna 2025 07:57 )

Petr Shrek: Oni se napřed musí zeptat těch v USA,co a jak by měli dělat,když zveřejňují,že patříme na západ 😃 !!

milan59 ( 14. ledna 2025 07:55 )

A zeptali jste se už i těch vámi zmíněných politiků,nebo jste se napřed zeptali pisatelů z bulváru ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa