Od konce února chodí skauti do Holešovické tržnice společně s veřejností několikrát do týdne vyrábět zákopové svíčky, které následně posílají na válkou zbídačenou Ukrajinu. Tyto svíčky nejsou stejné jako ty, které si zapalujeme doma pro zútulnění domova. Zákopové svíčky se vyrábí z vosku nebo parafínu a dokážou hořet dlouhé hodiny. Jejich plamen je navíc natolik silný, že zvládne vytopit menší místnost a lze si na něm uvařit i jídlo. Výhodou také je, že se na jejich výrobu používají věci, které by se jinak vyhodily.

„Že se na Ukrajině hojně využívají zákopové svíčky, jsme věděli od ukrajinských skautů už na záčátku zimy, tehdy ale nebyla poptávka zas tak velká, zvládali si je vyrábět sami. Během zimy však Rusko neustále útočilo na klíčovou infrastrukturu a svíček bylo potřeba čím dál víc a na Ukrajině začal docházet i materiál. Proto jsme naše kolegy oslovili znovu s nabídkou, že se do výroby také zapojíme a tentokrát souhlasili,“ vysvětluje počátky mluvčí skautů Barbora Trojak.

Velkou výhodou je, že na výrobu svíček stačí pár věcí, které by se jinak víceméně vyhodily. Potřeba je plechovka, srolovaný karton, parafín a vosk. „Rozhodně to není nic, co bychom snad sami vymysleli, ty svíčky se používaly už za druhé světové války. Navíc nejsme jediní, kdo je v Praze vyrábí. Víme o ukrajinských ženách, které se scházejí a svíčky vyrábí, i v Brně je velká komunita kolem ženského vzdělávacího spolku Vesna, kam chodí svíčky vyrábět nejen skauti, ale i veřejnost,“ přibližuje mluvčí.

Skauti vyzvali veřejnost, aby jim do Holešovické tržnice nosila nebo posílala prázdné plechovky, zbytky svíček nebo nakoupila parafín, z části pak skauti svíčky vyrobí a část materiálu se pošle rovnou na Ukrajinu. Tento pátek chtějí sbírku ukončit, materiálu je ale dostatek, a tak zvou veřejnost, aby se o víkendu zúčastnila posledního workshopu.

Výhodou je, že výroba není vůbec nijak náročná a je to tedy vhodná aktivita i pro malé děti, po menším zácviku trvá výroba jedné svíčky pár minut. Je třeba zvolit vhodnou plechovku, třeba od konzervované zeleniny, které není příliš vysoká, do plechovky se pak stočí lepenka. Do vzniklé spirály se vsunou dva nebo tři proužky lepenky, které slouží jako knoty, to celé se následně zalije voskem, parafínem nebo kombinací obojího, záleží, co je zrovna k dispozici. Pokud byste si chtěli výrobu zkusit s dětmi doma, můžete pak do haly 29 Holešovické tržnice přinést i hotové svíčky.

Návod

Fotogalerie
4 fotografie