„Jsou tu napodobené tábory obrněné brigády, ale také jednotek z východní fronty. Lidé si mohou prohlédnout techniku ze západní fronty, především britské nebo americké výroby, ale také i z východní fronty," řekl ČTK Petr Tolar z Československé obce legionářské, která dnešní akci pořádala.
Pod jedním ze stanů bylo možné si sednout a pustit si dobový dokument s názvem Cesta domů, který natáčeli armádní filmaři za války. Každý ze stanů byl zasvěcen specifickému tématu, na které se zaměřoval - například výbušniny, odminování, fotografické oddělení českých vojáků a podobně.
Ve stáncích byli nápomocní členové klubů vojenské historie, kteří přijeli z různých koutů republiky. Mnozí z nich i s technikou, kterou si návštěvníci mohli prohlížet.
Kolona začínala vyjíždět z Vypichu od nejmenších vozidel jako motorky, osobní vozy až po obrněné vozidlo s kombinovaným pohonem. Vyrazila z ulice Za Oborou a projela trasou přes ulice Slezanů, Bělohorskou, centrum města včetně Karlova náměstí a Jiráskova mostu, dále přes Motol a přes Bělohorskou zpátky na začátek. Trasa měla za cíl napodobit slavnostní přehlídku obrněné brigády z roku 1945.
Akce Velký návrat připomíná návrat československé samostatné obrněné brigády, která dorazila do Prahy dva týdny po skončení druhé světové války. Ta do posledních dnů války obléhala severofrancouzský přístav Dunkerque. Jednalo se o poslední německou pevnost na tamním pobřeží. Jednotka, složená z dobrovolníků a uprchlíků, byla vybudována v Británii a z politických důvodů se nemohla přímo zúčastnit osvobozování Československa. Do vlasti se tak vrátila až koncem května 1945, spolu s americkými vojsky za demarkační linií.
Příjezd brigády do Prahy 30. května byl chápán jako výraz uznání i symbolický návrat těch, kdo bojovali za svobodu v uniformách spojeneckých armád. Slavnostní kolona stovek vozidel pod velením brigádního generála Aloise Lišky projela městem a byla tehdy přivítána desetitisíci obyvatel.
Součástí dnešní akce byla i výzva, aby lidé prohledali rodinná alba a archivy a svými nálezy přispěli k doplnění legionářské historie. Zasílat fotografie mohou na e-mail prehlidka@csol.cz či mohou fotografie donést do Muzea československých legií v centru Prahy.