Mordor, jak se ústředně přezdívá, »ohlodávají« bagry. Odstranění této brutalistické stavby kritizují odborníci. „Přistoupilo se k tomu kvůli spojení se socialismem a proto, že se jednalo o technickou budovu. Je nutné však říci, že patří ke stavbám, k nimž se normalizační režim hlásil jako ke svým úspěchům, i když byly navržené už v 60. letech,“ vysvětlil Blesku historik architektury Lukáš Beran.
Město by podle něj o brutalistické stavby nemělo přijít, protože jsou součástí historie. „Nejlepší je budovy nějakým způsobem přizpůsobit, což by podle mě šlo i v tomto případě. Včetně věže, ta má totiž samostatné základy,“ upozornil. Pro tuto stavbu je už ale pozdě. Na jejím místě vznikne Centrum Nového Žižkova.
Dalších 100 milionů pro Šlechtovu restauraci? Praha zvažuje, že vybavení zaplatí budoucí provozovatel
Víte, že...
V 70. letech minulého století se jednalo rozsahem o největší budovu v Československu a největší telekomunikační budovu v Evropě.
V pátek 15. února 2019 začala demolice budovy Transgas na Vinohradské třídě. David Zima
Skvosty, nebo ohyzdné stavby
Navždy ze světa zmizely už mnohé brutalistické stavby. Před čtyřmi lety budova Transgasu ve spodní části Vinohradské třídy. V roce 2014 Hotel Praha v Dejvicích, který byl postaven jako ubytovací zařízení pro potřeby Komunistické strany Československa a československé vlády. Proměnou už několik let prochází také budova Mezinárodního svazu studentstva v centru metropole blízko hotelu Intercontinental na rohu Pařížské ulice.