Na Praze 3 se osvědčil způsob rozhodování o veřejném prostoru, do kterého je přímo zapojena dotčená veřejnost. Rok od roku se do participačních projektů zapojuje více a více místních, jen loni se jich do anket zapojilo přes pět tisíc. Přání a potřeby obyvatel různých lokalit na Trojce radnice nesleduje pouze anketami, potřeby lidí zjišťuje také reprezentativními průzkumy a veřejnými setkáními. V minulosti takto místní rozhodli například o zřízení farmářských trhů na Ohradě.
„Nadále chceme být lídrem participace v Praze. U důležitých záměrů budeme využívat anket a veřejných setkání, ve kterých budou obyvatelé Prahy 3 moci vyjádřit svůj názor,“ uvádí radní Pavel Křeček (STAN) v tiskové zprávě. Takový způsob rozhodování o veřejném prostoru navíc podle něj šetří čas i peníze, jelikož se všechny konfliktní body vyřeší už během přípravy.
Budoucnost Olšanské
V současné době radnice vyhodnocuje výsledky anket a šetření, ve kterých se obyvatelé vyjádřili k Olšanské ulici a jejímu okolí. Z jejich odpovědí vyplynulo, že se nejvíce dožadují zlepšení podmínek pro procházení a rekreaci, venčení psů, jízdu na kole, pěší pohyb, ale i jízdu autem. Více než polovina respondentů se vyjádřila odpovědí „rozhodně pro“ například v otázce výsadby nových stromů, doplnění travnatých ploch nebo úpravě povrchu tramvajové tratě. Negativně bylo naopak vnímáno snížení rychlosti automobilové dopravy.
Piráti si na radnici Prahy 10 přihráli kanceláře: Vedení se to nelíbí! 4 roky nemusí platit nájem, energie…

Radnice všechny připomínky zapracuje do prvotního návrhu, který následně prochází příslušnými komisemi na městské části. Následně budou připomínky zapracovány do finálního návrhu, v případě Olšanské a jejího okolí by se mohlo začít stavět v roce 2026.
Nebezpečný přechod v Olšanské ulici. Google Maps
Snížení rychlosti
V průzkumech se radnice ptala obyvatel rezidenčních oblastí na omezení rychlosti projíždějících řidičů na 30 km/h. Na jaro je proto v plánu participační setkání ohledně zavedení takové zóny v okolí vinohradské nemocnice, která už je na území Prahy 10. V rámci projektu Stromy do ulic se do rozhodování o svém bydlišti budou moci zapojit také obyvatelé ulic Husinecká, Jeronýmova, Rokycanova, Biskupcova, Viklefova a Krásova.
Nový pavilon pro školáky vyroste v Praze 2 na pozemku arcibiskupství. Bude mít střechu plnou bylinek

Zájem vykazují i žáci
V menším měřítku se participaci věnují dokonce i žáci zdejších základních škol. „Jde o způsob, jak si mohou vyzkoušet práci zastupitelů a rozhodovat o využití části obecního rozpočtu. Každá škola dostane od radnice 30 tisíc korun a na žácích pak je, aby vymysleli, jak je využijí k jejímu vylepšení. Své návrhy prezentují spolužákům a na závěr společně hlasují pro vítěze,“ říká místostarosta Filip Málek (Praha 3 sobě). V minulosti si takto žáci odhlasovali knihovnu do školního klubu nebo permanentku do zoo.