Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.
Pražští zastupitelé po mnohahodinovém projednávání ve čtvrtek večer přerušili volbu primátora do 9. února 2023. Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. Spolu se původně domluvila s hnutím ANO, že zvolí primátorem Bohuslava Svobodu (ODS), ale zbylých deset radních volit nebudou.
Spolu a ANO chyběl jeden hlas, protože proti dohodě se postavila radní Hana Kordová Marvanová (za Spolu), které vadí způsob volby i spolupráce s ANO. Proti se postavili také Piráti, Praha Sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty. Tři měsíce od voleb přitom koalice nebyla schopná ustanovit novou vládu nad Prahou.
Netolerovatelné
Nepřehlednou situaci krom Pražanů bedlivě sledují i politologové, kteří z ní mají těžkou hlavu. „Otázku, proč ještě nebyl zvolen nový primátor a nové vedení Prahy, si musí klást řada lidí,“ sdělila pro Blesk významná politoložka Vladimíra Dvořáková. Ta se pozastavuje především nad tím, jak je možné, že na celostátní úrovni spolu Piráti a ODS našli společnou řeč, kdežto v Praze nikoliv.
„Podle mě za tím jsou hlavně osobní vztahy. V Praze jsou Piráti a ODS dlouhodobě v protichůdných tendencích, a to i vzdor tomu, že se obě strany vymezují vůči ANO,“ míní. „O to více pak může být matoucí i příklon Spolu k ANO v rámci volby menšinové rady.“
Svoboda nahradí Hřiba ve funkci primátora. Podpoří ho hnutí ANO, podle Pirátů jde o vyjednávací debakl

Podle ní je za tím především boj o to, oslovit voliče, což nemusí být šťastné řešení zejména optikou koalice Spolu. „Lze tolerovat, že jednání o vládnoucí koalici může být složité, může trvat dlouho. Ale až takhle?“ pozastavuje se politoložka nad termínem nové volby primátora, jenž má nastat až v únoru příštího roku. „Obávám se, že voliče, kteří dali svůj hlas v Praze Spolu, vývoj povolební situace příliš neuspokojuje,“ dodala Vladimíra Dvořáková.
Blamáž
Pro ostrá slova nešel daleko další politolog, který počínání koalice Spolu označil nevybíravým termínem. „Ocitáme se čtvrt roku po volbách. Je to blamáž. Vypovídá to o její neprofesionalitě,“ komentoval způsob povolebních námluv politolog Lukáš Jelínek. Proč? „Spolu si muselo být vědomo, že při domluvě s ANO mají spolupráci opřenou o jediný hlas,“ naráží na fakt, že Spolu s ANO mají dohromady 33 zastupitelů z 65.
„O to víc zarážející je, že rozhodný hlas ztratili ve vlastních řadách, protože v koalici mají Hanu Kordovou Marvanovou, která upřednostnila mravní principy a vlastní přesvědčení před politikařením. Na této situaci je nejzajímavější, že Spolu dopředu deklarovalo něco, co ani nebylo schopno zajistit,“ uvádí dále Jelínek. Podle něho se teď rýsují 3 varianty, ale ani jedna z nich není úplně pravděpodobná.
„Spolu může zkusit přemlouvat STAN, aby je podpořili, pokud by nadále chtěli menšinovou radu s podporou ANO. Zároveň buď mohou přemlouvat Hanu Kordovou Marvanovou, nebo po ní chtít, aby se vzdala mandátu zastupitelky, což se mi zdá nepravděpodobné,“ sdělil politolog. „Mohou také hledat podporu u SPD, ale to už by bylo i s ohledem na celostátní politiku dosti bizarní.“ Nejpravděpodobněji by se tak rýsovaly další námluvy mezi Spolu, STAN a Piráty. Avšak za jakých podmínek?
„Slabý primátor“
Během uplynulého zastupitelstva doslova pršela řada dotazů na lídra koalice Spolu a nejpravděpodobnějšího kandidáta na primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Ten dlouho neodpovídal, hovořili za něho druzí, zastávali se jej i politici z ANO. Čehož si Jelínek nemohl nevšimnout.
Nejoblíbenější starosta? Než usedl do čela Prahy, vařil Ferdinand Vališ (†44) na Václaváku značkové pivo

„Potvrzuje se, že Bohuslav Svoboda by byl spíše slabým primátorem. I když je v politice dlouho, daleko častěji stanoviska za Spolu formulují jiní, ať už je to předseda zastupitelského klubu Zdeněk Zajíček, nebo regionální předseda ODS Marek Benda,“ uvědomuje si. Celá situace podle něho škodí zejména Spolu a nahrává naopak Pirátům a Praze sobě. „Pro voliče Spolu musí jít o neprofesionální blamáž, když vyjednávači nejsou schopní ustoupit Pirátům, ani nejsou schopní zajistit hlasy vlastní koalice. Oproti tomu koalice Pirátů a Prahy sobě nadále Prahu povede minimálně do února.“
Situaci řeší celostátní špičky
„Zablokovaná situace v Praze nikoho netěší. I proto jsme se znovu setkali s představiteli pražského Spolu, abychom diskutovali, jak z této situace ven. Shodli jsme se na tom, že vnímáme vůli občanů, a proto chceme hledat spolupráci na vládním půdorysu. K takovému řešení je potřeba vůle obou stran, tedy i u pražských Pirátů a STAN,“ uvedl Fiala na twitteru. Schůzku uspořádal po svém návratu z evropského summitu v Bruselu.
Vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan ČTK sdělil, že jednoznačně schvaluje postup pražského hnutí STAN. „Kolegové se od začátku snaží najít takové řešení, které by bylo funkční a nepošlapávalo vůli voličů. Vítám skutečnost, že pražský krajský výbor nechce pražskou koalici, která by se opírala o ANO nebo dokonce SPD,“ uvedl. Lídr Petr Hlaváček podle něj v jednáních potvrdil, že není jen expertem na územní rozvoj, ale i zásadovým a zkušeným politikem. „Věřím, že jeho kolegové z dalších potenciálních koaličních stran brzy jeho přístup napodobí,“ uvedl.
Klíčové hlasy z řad SPD?
SPD si podle šéfa hnutí Tomia Okamury přeje, aby již fungovala nová rada složená ze současných zastupitelů. Hnutí je připraveno jednat se Spolu a ANO. „SPD se vždy kriticky vymezovala proti Pirátům a Praze Sobě zodpovědným za současný marasmus ve správě města a jeho úpadek ve všech oblastech,“ uvedl. Čtvrteční hlasování bylo věcí dohody Spolu a ANO, doplnil. „Dopadlo to fiaskem a blamáží. Věřím, že už mnoho Pražanů lituje, jak hlasovalo. Jsme připraveni oficiálně jednat se Spolu a ANO a pomoci ukončit tuto patovou situaci,“ sdělil ČTK Okamura.
7 věcí, které jste nevěděli o pravomocích primátora Videohub