Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého z 30. let minulého století je mezi ulicemi Celetná a Na Příkopě nedaleko náměstí Republiky. Úřad se ji neúspěšně pokusil prodat v aukci třikrát, a to letos v srpnu, letos v březnu a loni v září. Vyvolávací cena byla 1,05 miliardy korun. Jeden zájemce pokaždé složil požadovanou kauci, dražby se ale následně nezúčastnil.

Po neúspěšné srpnové aukci nabídl úřad prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je firma M.I.C.C. Prague vlastněná investiční a developerskou společností AFI Europe. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou ÚZSVM převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. Nájemce ale do tří měsíců svého práva nevyužil, proto jde stavba znovu do dražby.

Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu je Palác Broadway výjimečný ze stavebně technického hlediska, ale také svou lokalitou. „Lukrativní adresa v samém srdci Prahy je dnes, stejně tak jako v době, kdy palác vznikal, věcí mezinárodní prestiže. Tato kombinace z něj činí opravdu unikátní investiční příležitost,“ uvedla. „Věřím, že z elektronické aukce vzejde vlastník, který této nemovitosti vdechne nový život,“ dodala Arajmu.

Nikdo neměl zájem

Budova je tvořena třemi propojenými trakty. Patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy. Nejprve sloužila pro potřeby italských pojišťoven a v části komplexu se nacházely byty. Po roce 1980 byla budova upravena k administrativním účelům. V suterénu budovy bylo v roce 1938 otevřeno kino s tehdy nejmodernějším projekčním a zvukovým zařízením. V současnosti prostory funkcionalistického paláce využívá Divadlo Broadway.

ÚZSVM v souladu se zákonem nabídl objekt poté, co ho převzal, nejprve jiným státním institucím. Žádná z nich ale o něj neprojevila zájem. Proto úřad hledá nového vlastníka prostřednictvím elektronické aukce.

Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze a prodejem pražského areálu U Půjčovny, který se po 100 příhozech prodal za 355,1 milionu korun.

Fotogalerie
10 fotografií