Martin Ondráček je známý především díky iniciativě Dárek pro Putina. Na těchto webových stránkách mohou lidé přispívat ukrajinské armádě na zbraně a další vybavení. Poslední novinkou je petice, která požaduje odpojení vody, tepla i světla nejen ruské ambasádě v Praze, ale i všech ostatních budov v majetku Ruské federace.

„Už několik týdnů čelí ukrajinská města a vesnice bezprecedentním raketovým útokům ze strany Ruska. Terčem jsou především elektrárny, teplárny a vodárny. Tato nová fáze války přináší katastrofické a navíc každodenní dopady na životy civilního obyvatelstva. Bez energií a vody se ocitají nejen byty, školy a školky, obchody a výrobní závody, ale také například nemocnice. Rusko se evidentně rozhodlo zlomit Ukrajinu tmou a mrazem. Z hlediska vyššího principu mravního žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali ruským diplomatům v Praze ochutnat jejich vlastní medicínu. Žádáme odpojení všech budov v majetku Ruské federace od plynu, vody a elektrické energie,“ stojí v petici.

Sám Ondráček uznává, že je poměrně troufalé, domnívat se, že by poskytovatelé energií vše v budovách patřících Rusku vypnuli. „Já pochopitelně vím, že požadavek na odpojení energií rusácké ambasádě je na hraně. Ale to, co dělají rusáci na Ukrajině, to není za hranou? To není proti pravidlům a zvykům slušných lidí? A jak jako - nejsme jako oni? ,Proti zlu, třeba i železem,´ říkal Tomáš Garigue Masaryk. To na ně platí!“ napsal na twitterový účet Dárek pro Putina Ondráček.

Je však pravda, že petice má poměrně úspěch. Za pouhé dva dny ji podepsalo bezmála deset tisíc lidí. „Budu nadšený, pokud tam bude za deset dní podepsaných deset tisíc lidí. Když tam do konce roku bude podepsaných 25 tisíc lidí, tak budu říkat, že to je úspěšné. Při dosažení desítek tisíc podpisů petici vezmeme a půjdeme za firmami, které distribuují energii, předat jim petici a formálně se pokusit o to, aby se cíl petice naplnil,“  nastínil představu Ondráček. Pokud budou podpisy přibývat podobným tempem jako doposud, 25 tisíc zvládne možná ještě do Vánoc.

Petici přibyly i jazykové mutace v polštině a slovenštině a dokonce si jí všimla i společná opoziční platforma ruské a běloruské opozice NEXTA, která má na Twitteru rovný milion sledujících, působí i na Telegramu a Youtube. „V Česku vznikla petice za vypnutí tepla a světla ruské ambasádě. Je to nápad, jak dát Rusku ochutnat jejich medicínu,“ stojí na profilu.

„Pro všechny co tvrdí, že ta petice je nesmysl... Kdyby mi každý, kdo řekl, že nejde veřejně komunikovat posílání zbraní na Ukrajinu, dal deset korun, tak mám spoustu peněz. Dokud to nezkusíme, tak nebudeme vědět. Tečka.“ uzavřel rozhodně Ondráček.

Video
délka: 20:53.76
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Anna přežila s miminkem v Azovstalu. Chlapeček z toho má následky Jedlička Čebotareva

Fotogalerie
38 fotografií